Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Esat Paşa Çeşmesi Onarılıyor

Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Yalova Köyü’nün üç kilometre güneyinde bulunan tarihi Esat Paşa Çeşmesi, ÇEKÜL Vakfı’nın ve Eceabat Kaymakamlığı’nın işbirliğiyle onarılıyor.

yapi.com.tr
Tarihi Esat Paşa Çeşmesi Onarılıyor

anakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Yalova Köyü’nün üç kilometre güneyinde bulunan tarihi Esat Paşa Çeşmesi, ÇEKÜL Vakfı’nın ve Eceabat Kaymakamlığı’nın işbirliğiyle onarılıyor. Tarihi çeşmede hayata geçirilecek onarım çalışmalarını belirlemek için Yalova Köyü’ne giden Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce ve ÇEKÜL Vakfı Çanakkale Temsilcisi Mimar İsmail Erten, yapıyı yerinde incelediler.

Köy halkı tarafından hâlâ kullanılan tarihi çeşme, zaman içerisinde çeşitli tahribata uğramış. Çeşmenin kemeri üzerinde yer alan silmeli taçla süslenmiş parçalar ve iki yanında bulunan duvarların üst bölümlerindeki silmeler yıkılmış. Çeşitli dönemlerde yapıya küçük onarımlar şeklinde müdahaleler yapıldığı için, fiziki yapı genel olarak büyük oranda orijinalliğini koruyor. Bu durum da tarihi çeşmenin önemini bir kat daha artırıyor.

Onarım çalışmaları kapsamında, yan duvarlar ve ortadaki yüksek bölümün yıkılan üst kısımları tamamlanacak, ayrıca küçük tamiratlarla eklenen ve orijinalliği bozan kısımlar temizlenecek. Çeşme etrafında çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması yapılacak. Böylelikle çeşme ve etrafının mevcut kullanımını arttırılarak, bölgeye dışarıdan gelen konukların bu kültürel ve doğal alandan yararlanmasına olanak sağlanacak. En önemlisi ise, kültürel miras özelliği taşıyan Esat Paşa Çeşmesi korunarak, gelecek kuşaklara aktarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-esat-pasa-cesmesi-onariliyor_55341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!