Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Eserler Elektronik Cihazlarla Korunacak

İzmir'in Ödemiş İlçesi'ne bağlı Birgi Beldesi'ndeki tarihi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ile Çakırağa Konağı'nın elektronik alarm sistemiyle korunduğu

Zamanb>İzmir'in Ödemiş İlçesi'ne bağlı Birgi Beldesi'ndeki tarihi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ile Çakırağa Konağı'nın elektronik alarm sistemiyle korunduğu bildirildi.

Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, yaptığı açıklamada 1993 yılında Aydınoğlu Mehmet Bey Camii'nden çalınan ve yaklaşık 1 yıl sonra Londra'da bulunan tarihi minber kapılarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'ye getirilerek yerine takıldığını hatırlattı. Caminin korunması konusunda İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve diğer ilgili kuruluşların gereken duyarlılığı gösterdiğini dile getiren Şener, caminin ve tarihi Çakırağa Konağı'nın yangın ve hırsızlığa karşı elektronik alarm sistemiyle korunduğunu ifade etti.

Şener, ''Elektronik alarm sistemi polis, jandarma, belediye, Ödemiş Müzesi ve Birgi'deki ilgili kişilerin ev ve işyerine bağlı.'' dedi. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Batı Anadolu Koordinatörü Mimar Arkeolog Emin Başaranbilek, Birgi'nin ''bir tarih hazinesi'' olduğunu kaydederek yaklaşık 700 yıl önce Aydınoğlu Mehmet Bey'in emriyle Süleyman Abdulvahidoğlu'na yaptırılan caminin minber ve kapılarının hakiki kündekârî tekniğiyle üretildiğini anlattı.

Başaranbilek, şu bilgileri verdi: ''Yekpâre levhadan girift rûmî desenli minber ve kapılar çivi, tutkal ve benzeri malzeme kullanılmadan yapılmıştır. El işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan oyma ve geçme minber ile kapılar büyük bir sanat eseridir. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii başlı başına bir müzedir. Cami ibadete kapatılmadan alarm sistemiyle korunmaktadır. Çakırağa Konağı da yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahiptir.'' Başaranbilek, Mimar Sinan Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nce Birgi'deki Derviş Ağa Camii ve Medresesi ile Çukurhamam'ın restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü belirterek çalışmaların tamamlanmasının ardından bu tarihi yapıların da alarm sistemiyle korunacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-eserler-elektronik-cihazlarla-korunacak_17775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!