Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Eserlerin Restorasyonu İçin Kaynak Var, Kullanan Yok

Bugüne kadar tarihî eserlerin korunması ve restorasyonu için kaynak bulamadıklarını öne süren belediyeler, kendilerine ayrılan 80 milyon YTL’yi kullanmadı.

Zaman Gazetesi
1


ugüne kadar tarihî eserlerin korunması ve restorasyonu için kaynak bulamadıklarını öne süren belediyeler, kendilerine ayrılan 80 milyon YTL’yi kullanmadı.

Geçtiğimiz yıl, taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve restorasyonu için Emlak Vergisi’nden yüzde 10’luk payın bu alanlarda kullanılmak üzere il özel idarelerine aktarılması ile ilgili yönetmelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürürlüğe konuldu. Yönetmelik gereği, Emlak Vergisi’nden kesilecek pay valilikler tarafından belediyelere kullandırılacaktı. 81 ilin kasasında toplam 95 milyon 80 bin YTL birikti. Ancak bu rakamın 15 milyon 564 bin YTL’si kullanıldı. Geriye kalan para valilik kasalarında bekliyor.

Nisan 2005’te çıkarıldığında eski eserlerin korunması adına önemli bir adım olarak değerlendirilen yönetmelik gereği, 81 ilde, il özel idarelerince banka hesabı oluşturuldu. Yönetmelikte, paraların tahsil edilmesi görevi belediyelere, paraların idare edilmesi ise valiliklere verildi. Valilikler, belediyelerden gelen projeleri değerlendirerek, eski eser restorasyonu için toplanan paradan, proje bedelinin en az yüzde 49’unu karşılamakla yükümlü hale getirildi.

Paralar hesapta birikmesine rağmen valiliklere çok az proje sunuldu. Hatta, Mardin, Muğla, Trabzon, Şanlıurfa, Burdur, Antalya’nın da aralarında bulunduğu 63 ilin kasasında para birikmesine rağmen, eski eser restorasyonu ve korunması adına bir lira bile harcanmadı. Taşınmaz kültür varlığı sayısında Türkiye’nin önde gelen illerinden olan İstanbul’da 2005-2006 yıllarında Emlak Vergisi’nden alınan pay 38 milyon 210 bin YTL. Bunun sadece 561 bin 826 YTL’si eski eserlerin korunması ve restorasyonu için kullanıldı. 37 milyon 649 bin YTL’si kasada bekliyor. Ankara’nın kasasında biriken 5 milyon 398 bin 456 YTL’nin ise 1 milyon 139 bin YTL’si kullanıldı.

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, belediyelerin işi tam kavrayamaması sebebiyle biriken paranın kullanılmadığını düşünüyor. Taşbaşı, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra belediyelerden proje istediklerini; ancak gelmediğini savunuyor. “Biz de belediyeleri bilgilendirdik. Konudan haberdar etmeye çalıştık. Meseleyi yavaş yavaş kavradılar. Yeni yılda bu konuda daha fazla projenin gelmesini umut ediyoruz.” diyen Taşbaşı, kaynak olduğu halde bilgisizlikten, eserlerin korunamadığını aktarıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-eserlerin-restorasyonu-icin-kaynak-var-kullanan-yok_48140.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • benim bir eski eserim var, ama kime danışacagım kimden yardım alacagım? valilik mi belediye mi kim yardım edecek bana? mettomen@yahoo.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!