Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi ‘Etfal Saat Kulesi’ Restore Ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Şişli’deki asırlık Etfal Saat Kulesi ve Mescit Binası’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından restore edilmesine yönelik raporu oybirliğiyle kabul etti.

ibb.gov.tr
Tarihi ‘Etfal Saat Kulesi’ Restore Ediliyor

b>İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1907 yılında yaptırılan ve bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunan Şişli’deki Etfal Saat Kulesi ve Mescit Binası’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından restore edilmesine yönelik raporu oybirliğiyle kabul etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ele alınan “Etfal Hastanesi Saat Kulesi ve Mescit Binası Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projesi”ne ilişkin raporda Şişli Etfal Hastanesi’nin bahçesinde yer alan ve mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan tarihi Etfal Saat Kulesi ve Mescit Binasının bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunduğuna dikkat çekilerek, “Şişli İlçesi Meşrutiyet Mahallesi 131 pafta 984 ada 110 parselde yer alan korunması gerekli Saat Kulesi ve Mescit Binasının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin elde edilmesi amacıyla ile tespit edilen maliyetin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununu ve ilgili yönetmelik kapsamında katkı payı hesabında yüzde 60’a kadar olan kısmın İl Özel İdaresinden aktarılması ile geri kalan kısmının Belediyemiz bütçesinden sağlanarak gerçekleştirilmesi 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasasının 7. maddesinin ( O ) bendi ve 5393 sayılı Belediye Yasasının 14. maddesinin ( b ) bendi uyarınca uygun bulunmuştur” denildi. Rapor Meclis Üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

İstanbul’daki dört saat kulesinden biri olan tarihi Etfal Saat Kulesi, 1898 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından yaptırılan Hamidiye Etfal Hastanesi’nin ayakta kalan son yapısı. Restorasyon ve bakımı gerçekleştirilecek tarihi saat kulesi ve mescit yılların tahribatıyla harabeye dönmüş durumda, tarihî saati de çalışmıyor. Kulenin projesi İtalyan mimar R. D'Aronco'ya ait. İnşaat ise Mühendishane-i Hümayun hocalarından Mahmut Şükrü Bey gözetiminde yapılmış. Kare planlı kule yaklaşık 20 metre yüksekliğinde. Bu yıl 100 yaşına basan kulede, kırmızı tuğla ve beyaz mermer ağırlığı göze çarpıyor. İstanbul’un diğer tarihi saat kuleleri ise Dolmabahçe, Yıldız ve Tophane’deki Nusretiye Saat Kuleleri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-etfal-saat-kulesi-restore-ediliyor_58062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!