Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Fransız Lisesindeki İnşaat Çalışması Mahkemelik Oldu

İstanbul Özel Saint Benoit Fransız Lisesi'nde yapılan inşaat çalışması mahkemelik oldu. Proje sorumlusu mimar ve okul müdürünün yargılandığı davada, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi okulda yapılan değişikliğin tarihi yapıyı bozup bozmadığına karar vermesi için bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi.

yapi.com.tr
Tarihi Fransız Lisesindeki İnşaat Çalışması Mahkemelik Oldu

İstanbul Karaköy'deki Özel Saint Benoit Fransız Lisesi'nde 2005 yılında yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle tarihi yapıya zarar verildiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya projeden sorumlu olduğu belirtilen sanık İbrahim Uran Badur katılırken, diğer sanık okul müdürü Pierre Gentric mazeret bildirerek katılmadı. Lisenin tarihi yapısının bozulduğunu gündeme getirerek şikayetçi olan ve dava açılmasını sağlayan CHP eski İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Sağ müşteki sıfatıyla duruşmada yer aldı.

"İzin aldık"
Savunma yapan İbrahim Uran Badur, mimar olduğunu ifade ederek, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi'nin 1999 yılındaki depremde zarar gördüğü gerekçesiyle kendisine başvurulduğunu söyleyerek “Konsolosluk ile gerekli görüşmeleri yaparak proje hazırladım. Bu yerin kentsel SİT alanı içinde olduğunu bildiğimizden bu yönden de gerekli izinlerimizi aldık ve projeye uygun şekilde işlemleri gerçekleştirdik” dedi.

"Usule uygun yapıldı" iddiası
Sözcü'den Can Özçelik'in haberine göre; 2005 yılının sonunda eski bina yıkılarak yeni bina yapıldığı sırada toprak kayması olduğunu ifade eden mimar savunmasında o dönem binaya bodrum katı yapılması için belediyeye yeniden başvuru yaptıklarını ve gerekli onayı aldıklarını öne sürdü.

Sanık mimar İbrahim Uran Badur savunmasında şunları söyledi: “Yapılan bütün işlemler usule uygun gerekli bütün başvurular yapılarak gerçekleştirilmiştir. 2006 yılında tasdik edilen ve 2017 yılında uygun görülen raporlarla yapılan yerler için 2019 yılında belediyede bulunan değil de kurulda bulunan avan proje olarak adlandırılan projeye göre tutanak tutulmuştur. Esasen bu şekilde uygulama yapmak yanlıştır. Belediye yapı kullanma izni ve iskan izni vermiş olmasına rağmen sonrasında böyle bir tespit yapılmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Bilirkişi keşif yapacak
Müşteki Hüseyin Sağ şikayetinin devam ettiğini vurgulayarak, koruma kurulunun erdiği kararların belediye kurullarının vermiş olduğu kararların üstünde olduğunu ifade etti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-fransiz-lisesindeki-insaat-calismasi-mahkemelik-oldu_174023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!