Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Galata Köprüsü ‘Sanat Köprüsü’ Oluyor

Eminönü- Karaköy arasında yıllardır hizmet veren ve yenisi yapıldıktan sonra Haliç’te Balat bölgesine taşınarak ‘Valide Sultan’ ismi verilen tarihi

Türkiyeb>Eminönü- Karaköy arasında yıllardır hizmet veren ve yenisi yapıldıktan sonra Haliç’te Balat bölgesine taşınarak ‘Valide Sultan’ ismi verilen tarihi Galata Köprüsü, artık ‘Sanat Köprüsü’ görevi yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından Nurettin Sözen döneminde bugünkü yerine taşınan ve restore edilerek trafiğe açılan tarihi köprü, daha sonra Haliç’teki su sirkülasyonunu engellediği için birkaç bölüme ayrılmış ve ulaşıma kapatılmıştı. Bu arada köprünün bir başka bölgeye taşınması için çeşitli alternatifler üzerinde durulmuş ancak bugüne kadar uygun bir yer bulunamadığı için de son yıllarda adeta yalnızlığa terk edilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatroları, ‘Uluslararası İstanbul- Mekan- Tiyatro Festivalî’ni bu köprüde yapma kararı aldı. 1 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Tataristan’dan Makedonya’ya, Bosna’dan Altay’a ve Çuvaşistan’dan Almanya’ya kadar çok geniş bir coğrafyanın sanatçıları ve kültürleri kucaklaşacak. Böylece Haliç’in kültür havzası olması noktasında da önemli bir adım daha atılmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-galata-koprusu-sanat-koprusu-oluyor_13779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!