Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Garlar Yine Hedefte

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘özel proje alanı’ ilan etmeye hazırlandığı Haydarpaşa Garı ile Sirkeci Garı, ticari alanların da yer alacağı turizm merkezine dönüştürülecek.

yapi.com.tr
Tarihi Garlar Yine Hedefte (Fotoğraflar: AA)

İktidarın gözü yıllardır paha biçilemez değerde olan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarında. Tarihi yapıların bazı bölümleri daha önce AKP’ye yakınlığıyla bilinen “Hezarfen Danışmanlık” isimli şirkete kiralandı. İhalede devre dışı bırakılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) konuyu yargıya taşıdı. Danıştay, 2020 yılının Ekim ayında ihaleyi iptal etti.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; iktidarın Haydarpaşa ve Sirkeci garları için yeni bir hazırlık içerisinde olduğu öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, iki gar binası ile çevresini “özel proje alanı” ilan etmek için çalışma yapıyor. Yıllardır garlar için mücadele eden Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması, TMMOB Mimarlar Odası ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, bakanlığın buralarda yeni binalar yapıp bazı alanları da kiraya vereceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Usulsüz ihale ile emeline ulaşamayan iktidarın, Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden kültürel ve sosyal tesis adının arkasına gizlenerek Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını sermayeye devretmesi girişimine karşı sessiz kalmayacağız. Sokak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

Yapılaşma yetkisi
TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Haydarpaşa ve Sirkeci garları için hazırlanan projenin ayrıntılarını anlattı. Bir süre önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında bir protokol imzalandığını anımsatan Muhcu, “Kültür Bakanlığı’na Haydarpaşa Garı ile Sirkeci Garı ve çevresi belli koşullarda verildi. Protokole dair çok detaylı bilgi yok ama iki gar için de kültür vadisi adı altında proje yapılmak istendiğini biliyoruz. ‘Kültür sanat mekânları yapılacak’ deniyor. Fakat yeni yapılaşma da öngörülüyor. Yani Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yeni yapılaşma yetkisi veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-garlar-yine-hedefte_201418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!