Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Gümüşler Konağı Restore Edildi

Danışmentli Devleti’ne başkentlik yapan Niksar’da mevcut tarihi ve kültür yapının korunması tarihi evlerin restore edilmesine başlandı. Nik

Zamanb>Danışmentli Devleti’ne başkentlik yapan Niksar’da mevcut tarihi ve kültür yapının korunması tarihi evlerin restore edilmesine başlandı.

Niksar’da 34 adet tescilli anıtsal yapıyla 31 adet tescilli ev Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun izniyle restorasyonuna başlandı. kaymakamlık, belediye ve endüstri meslek lisesinin katkılarıyla başlayan restorasyon çalışmalarında ilk olarak Gümüşler Konağı restore edildi. Öte yandan aynı caddede yer alan ikinci bir konak ise Niksar Belediyesi’nce 30 milyar liraya satın alınarak restoresyon çalışmalarına başlandı.

Ayrıca sivil mimari örneklerinden biri olan Seymenli Geçidi’nde bulunan tarihi ev Niksar Belediyesi ve Niksar Vakfıyla beraber 35 milyara satın alındı. 35 milyara alınan ev de restore edildikten sonra hizmet sunulması planlanıyor.

Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesinin ortaklaşa desteği ile araştırmacı Hasan Akar ve Necati Güneş tarafından ‘Niksar’da Vakıflar ve Tarihi Eserler’ adlı 286 sayfadan oluşan bir kitap hazırlandı. Kitapta bölgede bulunan tarih ve kültür hazineleri tantılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-gumusler-konagi-restore-edildi_3852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!