Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Höyükte ‘Galeri’ Açtılar

Antep’te bulunan tarihi höyükte herkesin gözü önünde kaçak kazı yapıldı. İş makineleri ile kalıntıya giriş açan kaçakçıların çaldığı eserlerin sayısı bilinmiyor.

yapi.com.tr
Tarihi Höyükte ‘Galeri’ Açtılar

Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Antep-Kilis Karayolu üzerindeki Zeytinli Köyü’nde bulunan binlerce yıllık “höyük” yapılan kaçak kazı nedeniyle büyük zarar gördü. Define arayan kaçakçıların gündüz saatlerinde yaptığı kazı, Zeugma antik kentinde bulunan iki höyükle birlikte Antep’te bulunan üçüncü antik kent kalıntısı olan tümülüste (mezarlık içeren toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik) onarılması imkansız zarara neden oldu.

Hitit, Med, Asur, Pers, Madekon, Seleukos, Roma, Bizans, Abbasi ve Selçuklular’a ait binlerce tarihi esere ve kalıntıya sahip Antep’in Şahinbey ilçesinde “define avcıları” herkesin gözü önünde höyüğe giriş galerisi açtı ve sayısı bilinmeyen eserleri buradan dışarı çıkarttı. İzin alınmadan yapılan kazılar sonrasında tarihi dokunun büyük zarar gördüğünü ifade eden Zeytinli Köyü sakinleri, tarihi eser kaçakçılarının kazıları gece vakti yapmaya bile gerek duymadığını, gündüz saatlerinde eserleri götürdüğünü ifade etti.

Müdürlüğün haberi yok

Binlerce yıl öncesine ait tarihi höyükte gündüz vakti yapılan kazılardan Antep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ise haberinin olmadığı belirlendi. Özellikle Suriye iç savaşının başlamasının ardından Suriye’deki tarihi yerlerden ve müzelerden çalınan binlerce tarihi eser, Antep’te yapılan açık artırmalar ile satılmış ve dünyanın birçok bölgesine dağıtılmıştı. Kaçakçıların büyük rağbet gösterdiği kentte yetkililerin haberi olmadan yapılan kazılar sonrasında elde edilen tarihi eserlerin çoktan yurtdışına gönderilmiş olabileceği de ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hoyukte-galeri-actilar_156623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!