Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Kale Bakımsızlıktan Yok Oluyor

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yer alan ve 12. yüzyılda Türk akınlarına karşı yapıldığı bilinen ‘Yoğurtçu Kalesi’, bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

yapi.com.tr
Tarihi Kale Bakımsızlıktan Yok Oluyor

Manisa'da önemli tarihi yapılardan biri olan 800 yıllık ‘Yoğurtçu Kalesi' tarihe meydan okuyor. Bizanslılar tarafından 12. yüzyıl sonu ile 13. yüzyılın başlarında, Türk akınlarına karşı yapılmış “Neokastron”lardan birisi olduğu bilinen kale görselliği ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Gediz Ovasına hakim bir konumda bulunan kalenin, büyük bir kireç taşı formasyonunun üzerine kurulmasıyla döneminde önemli bir konuma sahip olduğu düşünülüyor. Kale, iç kale ve bunu doğu, batı ve güney yönden çevreleyen dış surlardan oluşmakta. Dış sur, belli aralıklarla yerleştirilmiş kulelerle tahkim edilmiş. İç kale ve surlar arasındaki alanda çeşitli mekanlara ilişkin kalıntılar göze çarpıyor.

Bakımsızlıkla boğuşuyor
İHA’da yer alan habere göre; 800 yıllık kale etrafında bilinçsiz vatandaşlar tarafından çöplerin bırakılması ve etrafının otlarla kaplanması ise dikkat çekiyor. Tarihi kalenin içerisine ise sprey boyalarla yazı yazıldığı görülüyor. Restorasyon yapılmaması ve ilgisizlik nedeniyle zamanla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Yoğurtçu Kalesi, Manisa turizmi için önemli yapılar arasında yer alıyor.