Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Carishev Kalesi’ni Yargı Kurtardı

Artvin’in Şavşat ilçesinde yapımı planlanan kalker ocağı için verilen “ÇED gerekli değildir” raporunu yargı ikinci kez iptal etti. Avukat Yıldırım, “Kararla Carishev Kalesi de korundu.” dedi.

yapi.com.tr
Carishev Kalesi’ni Yargı Kurtardı

Artvin’in Şavşat ilçesinde Şenocak, Sebzeli, Dutlu köylerini kapsayan bölgede doğa katline yol açacak kalker ocağı planına karşı mücadele yeni bir kazanımla sonuçlandı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı ikinci kez iptal edildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; tarihi Carishev Kalesi’nin de içinde bulunduğu ve 1’inci derecede arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgede kalker ocağı planına yurttaşlar ‘dur’ dedi. Bölge halkı, verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı üzerine geçtiğimiz yıl yargıya başvurdu. Rize İdare Mahkemesi kararı iptal etti. Bu kez şirketin kararı temyize götürmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi iptal kararını bozarak eksikliklerin giderilmesi görüşüyle davayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

Rize İdare Mahkemesi, Danıştay’dan gelen karar doğrultusunda ek bilirkişi raporu istedi. Aynı bilirkişilerin hazırladığı ek raporda projenin çevrede tahribat yaratacağı görüşünü yineledi. Mahkeme ek bilirkişi raporunu göz önünde bulundurarak ‘ÇED gerekli değildir kararını ikinci defa bozdu.

Davanın avukatlarından Halis Yıldırım şu açıklamayı yaptı : “Davanın en önemli yanı bölgedeki Carishev Kalesi’nin de ‘Korunması gereken tarihsel varlık’ kabul edilmesi ve alanın birinci derece sit alanı olarak tescillenmesi. Bu karar alınmasa kale patlatmalar sonucu hasar görecekti. Bu davayla dikkat çekilen bir başka nokta korunması gereken nitelikteki sarı meşçere çam ormanı oldu.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carishev-kalesini-yargi-kurtardi_179296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!