Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kalenin Taşları Evlerin İnşaat Temelinde Kullanıldı

Adana'nın Saimbeyli İlçesi'nde MS 12. yüzyılda yapıldığı belirtilen Saimbeyli Kalesi'nin taşlarının, konut inşaatı temelini doldurmada kullanıldığı öne sürüldü.

Zamandana'nın Saimbeyli İlçesi'nde MS 12. yüzyılda yapıldığı belirtilen Saimbeyli Kalesi'nin taşlarının, konut inşaatı temelini doldurmada kullanıldığı öne sürüldü.

"Arkeolojik Bir Araştırmanın Ardından Saimbeyli" adlı kitabın yazarı Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, kalenin MS 12. yüzyılın ikinci yarısında yaptırıldığının tahmin edildiğini bildirdi. Girginer, kalenin taşlarında Ortaçağ işçiliğinin gözlendiğini belirterek, "Kaleye, aradan geçen uzun yıllardan çok kalenin taşlarının konut inşaatı temelini doldurmada kullanan halk zarar veriyor" dedi.

Yöre halkının, evlerinin temel kazısında bu taşları kullandıklarını ifade eden Girginer, "Ayrıca bir de hazine arayanların kısa sürede köşeyi dönme zihniyetiyle verdikleri tahribat var. Bu tür kültür değerlerimizi talan etme gerçeğiyle de karşı karşıyayız" dedi. Girginer, tarihi kalenin gelecek nesillere aktarılabilmesi için en kısa sürede restore edilip, etkin korumasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kalenin-taslari-evlerin-insaat-temelinde-kullanildi_31110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!