Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kanal Tehdit Altında

Van’da Urartu Kralı Menua tarafından 2 bin 700 yıl önce yaptırılan ve “mühendislik harikası” olarak da adlandırılan Şamram Su Kanalı, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

NTV/Fatih SEVİNÇ
Tarihi Kanal Tehdit Altında

rartu Kralı Menua, 2 bin 700 yıl önce Gürpınar’dan Van’a su getirmek amacıyla, Şamram Su Kanalı’nı yaptırdı. Uzmanların su mühendisliği harikası olarak adlandırdıkları su kanalı, binlerce yıl kullanıldı. Günümüzde de kısmen çalışan kanal, çevresindeki kentleşmenin tehditi altında.

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 1950’li yıllarda aynı güzergahta inşa ettiği su kanalı, Şamran’da tahribata yol açtı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Sinan Kılıç, “1950’li yıllarda DSİ tarafından Van’ın sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla tarihi kanalla aynı güzergaha kullanılarak yapılan beton kanal eski Urartu kanalını da yer yer tahrip etti” dedi.

Tarihi kanalın çeşitli yerlerinin belgelenmesi amacıyla Urartular tarafından 17 yazıt bırakıldı. Kılıç’a göre Kral Menua, kanalı korumak için yazıtlara beddua yazdı.

Kılıç, “Kanal için yazılan beddua şu şekilde; ‘Kim kanalı yıkarsa, kim tahrip ederse, kim ben yaptım derse, kim bunları başkasına yaptırırsa, kim bu yazılara kırarsa dökerse bir daha gün yüzü görmesin’ diye bir beddua ediyor. Kanalı tahrip edenler, bu bedduadan nasibini alacakları mı almayacakları bilmiyoruz. Ama sonuçta burada 2 bin 700 yıllık bir kültür mirasının tahribatı söz konusudur” dedi.

DSİ’nin yaptırdığı kanalın, Urartu kanalı olarak bilindiğini savunan Kılıç, bu görüşün doğru olmadığını söyledi.

Kanalın Van kent merkezinde kalan bölümünün kötü durumda olduğunu ifade eden Kılıç, kanalın hiç olmazsa iki kilometrelik alanda koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kanal-tehdit-altinda_53086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!