Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kemerler Yıkılıyor

İzmir'in Selçuk ilçesinde Efes antik şehrine su taşıyan 2 bin 100 yıllık kemerler, üzerinde bulunduğu taş yapıda meydana gelen çatlakların etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Zaman Gazetesizmir'in Selçuk ilçesinde Efes antik şehrine su taşıyan 2 bin 100 yıllık kemerler, üzerinde bulunduğu taş yapıda meydana gelen çatlakların etkisiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Efes Müzesi'nden emekli arkeolog Cengiz İçten, su kemerlerinin Selçuk-Çamlık istikametinden Efes'e su taşıyan Pollio (Akvadükün) kemer ayaklarından doğu ve batı istikametinde bulunan iki ayağının dayandığı sabit kayalardaki çatlamalara bağlı olarak yıkılma tehlikesi altında olduğunu ifade ediyor.

Efes'e su taşıyan kemerler üzerinde araştırmalar yapan arkeolog İçten, "Tarihî su kemerinin batı ayağının oturduğu doğal ana kayanın dibinde, muhtemelen çobanlar veya ot ve mantar gibi bitkiler toplayan vatandaşların soğuk havalarda yaktığı ateşler, taşları çatlatarak dokusunu bozmuş. Ana kayada oluşan bu çatlaklar, çok kısa zamanda su kemerinin yükünü çekemez hale getirecektir. Öte yandan doğuda ve derenin içinde bulunan ana kayanın üzerindeki su kemerinin doğu ayağının tabanındaki temel taşlarından birisi herhangi bir sebeple çıkarılmış veya çıkmıştır. Ayrıca ayağın altındaki kaya, bu dereden akan sular tarafından aşındırılarak altına doğru oyulmuş bulunmaktadır. 2 bin 100 yıllık su kemerinin ayaklarında meydana gelen bu tahribat karşısında tedbir alınmalıdır." dedi.

MÖ 1. yüzyılda Efes'in zenginlerinden Pollio tarafından yaptırıldığı bilinen su kemerleri, üzerinde yapımı ve tarihiyle ilgili Latince kitabesiyle turistlerin ilgisini çeken önemli eserler arasında. Arkeolog Cengiz İçten, bu görkemli su kemerlerin bakımının, bir dünya mirasının kaybolmaması için önemli olduğunu hatırlattı. Bölgenin geçim kaynaklarından birinin de turizm olduğu düşünüldüğünde bu yapıların korunması ve ziyaretçiler için cazibe merkezi şeklinde sunulmasının ayrı bir önemi bulunduğunu vurgulayan İçten, bölgeyi görmeye gelen turistlerin su kemerlerinin bulunduğu kısma inen 50 metrelik yolun yapılamayışı yüzünden yaklaşık 500 metre yürümek zorunda olduğunu ifade etti. Tarihî eserleri görmek için gelen turistlerin yaş ortalamasının da yüksek olduğu gözönünde bulundurulduğunda yakınlara kadar araçla ulaşımın sağlanmasının önemli bir yatırım olacağını, yatırımların ilçeye kazanç olarak geri döneceğini düşündüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kemerler-yikiliyor_51256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!