Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kervansaray, İş Merkezi Olacak

Edirne'de yıllardır atıl vaziyette bekleyen tarihi Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayı, Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla Balkan Ticaret İş Merkezi'ne dönüştürülecek.

Zamandirne'de yıllardır atıl vaziyette bekleyen tarihi Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayı, Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla Balkan Ticaret İş Merkezi'ne dönüştürülecek.

Dönemin Edirne Defterdarı Ekmekçioğlu Ahmet Paşa tarafından 1609 yılında yaptırılan ve bakımsızlıktan dolayı atıl durumda bulunan 6 bin 500 metrekarelik alana sahip tarihi Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayı, AB tarafından sağlanan finansmanla Balkan Ticaret İş Merkezi olarak restore ediliyor. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, kervansarayın çok kısa bir sürede cazip ticaret merkezi olarak Balkan ülkeleri ve Trakya bölgesine hizmet vereceğini söyledi. Vali Miroğlu, ticaret merkezi projesinin, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Sınır Ötesi İşbirliği'nin ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunacak bir ortamı sağlamayı amaçladığını belirtti. Balkan ülkeleri arasında ticari, kültürel ve sosyal etkinliklerin de sağlıklı bir şekilde gelişimine imkan sağlayacak ve özellikle Edirne'nin ticaret hayatına canlılık getirecek "Balkan Ticaret ve Kültür Merkezi" projesinin çok yakında hayata geçirileceğini söyleyen Miroğlu, söz konusu merkezin Türkiye'nin Balkan ülkelerine yönelik ihracatını da artıracağını kaydetti.

Tarihi Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayı'nın mimari projelerinin hazırlandığını açıklayan Vali Miroğlu, şu bilgiyi verdi: "Avrupa Birliği'nce oluşturulan ekip tarafından ihale dosyası taslağı hazırlanarak, Dışişleri Bakanlığı AB Genel Sekreterliği'ne bağlı Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne sunulmuştur. Halen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından incelenmekte olan dosya, aynı birim tarafından ihaleye çıkarıldı. Tarihi kervansaray; Sultan I. Ahmet döneminde (1609), İstanbul Sultanahmet Camii'nin mimarı, Mimarbaşı Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmış, döneminde ticari kervanların konakladığı ve ticaretin yapıldığı bir merkez konumundadır. Yapının tarihteki bu konumu korunarak bölge ticaret merkezi olarak hayata geçirilecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kervansaray-is-merkezi-olacak_31108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!