Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Köşklerde Holding Saltanatı

Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında eski tarihi köşkleri ’merkez’ yapma yarışı başladı.

Hürriyet Emlak
Tarihi Köşklerde Holding Saltanatı

ürkiye’nin önde gelen şirketleri arasında eski tarihi köşkleri ’merkez’ yapma yarışı başladı. Fındıklı’da yer alan holding merkezini Nakkaştepe’deki Mehmet Şerif Paşa Konağı’na taşıyan Koç Grubu’ndan sonra, Bayraktar Holding, Borusan, Mesa, Deulcom Global ve Turyap gibi büyük şirketler de tarihi köşkleri artık merkez olarak kullanıyor. Bayraktar Holding, 210 yıllık İzzetábád Kasrı’nı, Borusan Holding Perili Köşk’ü, Mesa Şirketler Topluluğu Cemil Molla Köşkü’nü restore ederek genel merkez haline getirdi.

Global Menkul Değerler Karaköy’de, Turyap Arnavutköy’de, Demsa Group Altunizade’de, Eximbank’da Kuruçeşme’deki tarihi yapılarda faaliyet gösteriyor. Tarihi yapıları şube olarak kullanan bankalar arasında ise HSBC, Garanti, Fortis başı çekiyor. Modern bina yerine tarihi yapıları şirket merkezi olarak seçen kuruluşlar arasına katılmak isteyen bir çok kuruluş da arayışını sürdürüyor.

Koç Holding’in Nakkaştepe’deki Sultan Abdülaziz’in damadı Mehmet Şerif Paşa’nın Konağı’yla başlattığı şirket merkezini tarihi köşk ve yalılara taşıma uygulaması, hızla yayılıyor. Artık, Koç’un yanı sıra, Bayraktar Holding 210 yıllık İzzetábád Kasrı’nı, Borusan Holding Perili Köşk’ü, Mesa Şirketler Topluluğu Cemil Molla Köşkü’nü restore ettirerek, şirket merkezi olarak kullanıyor. Ayrıca, Global Menkul Değerler Karaköy’de, Turyap Arnavutköy’de, Demsa Group Altunizade’de, Eximbank Kuruçeşme’deki tarihi yapılarda faaliyet gösteriyor. HSBC, Garanti, Fortis gibi bir çok banka da tarihi yapıları, şube olarak kullanıyor. Bu salgına dahil olmak isteyen bir çok kuruluş da, genel merkezlerini taşımak için tarihi geçmişi olan bina arayışını sürdürüyor.

Amaç koruma


Tarihi dokuya sahip yıkılmaya yüz tutmuş asırlık binaların restore edilerek, şirket merkezi olarak kullanılması, paylaşımı da beraberinde getiriyor. Tarihi bir şehirde bu tür yapıları şahısların yaşatmasının zorluğuna dikkat çeken yetkililer, "Şirket merkezi olarak kullanıldıklarında, kurumlar tarafından sürekli bakım ve onarımları gerçekleştirilerek, koruma altına alınması da sağlanmış oluyor. Şirket merkezine dönüştürülen tarihi yapılar, sadece sahipleri tarafından değil, iş amaçlı olsa dahi kamuya açılmaları, çalışan personel sayısının fazla olması nedeniyle sürekli canlı bir ortam oluşması sağlanıyor"dediler.

210 yıllık


Bayraktar Holding, 210 yıllık geçmişi bulunan Sadrazam İzzet Mehmed Paşa’nın Sultan 3’ncü Selim’in hoş vakit geçirmesi için özel olarak yaptırtığı İzzetábád Kasrı’nı 1989 yılında Murtaza Sadık Kağıtçı’dan satın aldı. Yıkılmış köşkün arsasının mülkiyetini, 1992 yılında Laskay Lastik Sanayi A.Ş. üzerine devreden Bayraktar Holding, köşkü yeniden inşa ettirdi. 1999 yılında inşaatın tamamlanmasıyla birlikte İzzetábád Kasrı, holding merkezi olarak devreye sokuldu. Başlangıçta konut amaçlı kullanılması düşünülen Kasr’ın, paylaşıma açılması düşünülerek, daha sonra şirket merkezine dönüştürülmesine karar verildi.

6 milyon dolar harcandı

Perili Köşk olarak bilinen Yusuf Ziya Paşa Köşk’ünü 2002 yılında 25 yıllığına kiralayan Borusan Holding, bu yılın şubat ayında binaya taşındı. Köşk’ün restorasyonu için 6 milyon dolar harcayan Borusan Holding, 29 Haziran’da ilk tanıtımını yaptı. Borusan koleksiyonunda bulunan 270 eser içinden 100 resim, 1 heykel ve 4 duvar boyaması Perili Köşk’e taşındı. Yusuf Ziya Paşa o dönemde Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın Başyaveri olarak görev yapıyordu. Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün yapımına 1910’lu yıllarda başlandı. Ancak 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması ve Osmanlı İmparatorluğu’nun da savaşa girmesiyle inşaatı yapan ustalar askere alınınca çalışmalar tamamlanamadı. Yusuf Ziya Paşa, vefat ettiği tarih olan 1926 yılına kadar köşkte yaşadı. Paşanın ölümünden sonra ailesi 1993 yılına kadar köşkte oturdu. Köşk, bu tarihte Basri Erdoğan’a satıldı. Orijinali 4,5 kat olan köşkün 4. katında aile, birinci katında ise kiracıları yaşadı. Yarım kalan inşaat nedeniyle tamamlanamayan ve boş kalan ikinci ve üçüncü katlar yüzünden bina çevrede "Perili Köşk" diye anılmaya başlandı. Yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon ve uygulama projeleri, 1995- 2000 yılları arasında mimar Hakan Kıran tarafından gerçekleştirildi. Köşkün dış görünüşü korunurken, iç mekanlar modern ve ferah bir iş ortamını sağlayacak şekilde düzenlendi. 10 katlı yapı, bir yandan Karadeniz, diğer yanda ise Marmara Denizi açılımını görüyor. Perili Köşk’te gerçekleştirilen ışık tüpü uygulaması Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor.

Padişahın damadı

Sultan Abdulaziz’in damatlarından Mehmet Şerif Paşa tarafından malikane olarak 19. yüzyılın sonunda inşa edilen Nakkaştepe Tesisleri, Koç Holding birimlerini birarada topluyor. 23 bin 219 metrekarelik bir arazide yer alan Nakkaştepe Tesisleri, 1978 yılında Koç Topluluğu tarafından alındı. 1984 yılında aslına uygun olarak yeniden yapılan Mehmet Şerif Paşa Konağı’nın Harem, Selamlık, Ağa Dairesi, Hamam, Ahırlar, Arabacı Başı Binası’da olmak üzere restitüsyonu (zarar görmüş tarihi binanın aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi) gerçekleşti. Koç Holding, Fındıklı’daki merkezini yeni tesislerine 1988’de taşındı ve faaliyetlerini bu tarihten itibaren bu tesislerde sürdürüyor. Aslına sadık kalınarak restore edilen bina, Hollanda’nın Lahey kentinde açıklanan "Europa Nostra" Ödülü’ne de layık görüldü.

İstanbul'a merkez açtı


Merkezleri Ankara’da olan Mesa Şirketler Topluluğu, 19’ncu yüzyıl sonlarında yaşamış bir aydın olan Cemil Molla’nın tepe yamacında, Boğaz köprüsü’nün ayakları dibinde yer alan Köşkü’nü yaklaşık 2 yıldır İstanbul Bölge Müdürlüğü olarak kullanıyor. 1885 yılında, Cemil Molla olarak bilinen Mahmud Cemil Efendi tarafından yapılan köşkün mimarı ise İtalyan Sinyor Albeti’dir. Beyaz Kuleli Köşk diye de anılan yapıda bugün mevcut olmayan 5 köşk daha bulunuyordu. Köşk, beton yapı tekniğiyle yeniden inşa edildi.

2 milyon ytl harcandı

Demsa Group, restorasyonunu yaptırdığı 19’ncu yüzyıl sonlarında inşa edilen binayı, 2005 yılından beri grup merkezi olarak kullanıyor. Dış ve iç yapı özellikleri korunarak restore edilen 3 katlı merkez 2’nci dereceden tarihi eser olma özelliğini taşıyor. Perakendecilik sektöründe faliyet gösteren Demsa Group, yaklaşık 1 yıl süren restorasyon çalışmaları için 2 milyon YTL’lik bir bütçe oluşturdu. Sanat ve kültürün her zaman yakından ilgilendikleri ve destek verdikleri bir konu olduğunu söyleyen Demsa Group yetkilileri, "İstanbul gibi tarihi bir şehirde bu gibi yapıları yaşatabilmek çok zor, bir okadar da maliyetli. Bu yüzden bu yapıları şahıslardan çok kurumların sahiplenmesi çok önemli. İstanbul’un tarihi siluetine bir katkımız olması bizi mutlu ediyor" dedi. Ayrıca Beyoğlu’nda yine tarihi bir binayı müze haline getirmek için restorasyona başladıklarını belirten yetkililer, "Çalışmaları hızla devam eden bu binada Türk resim sanatının tarihçesini göreceğiz. Yaklaşık 500 eserin yer alacağı bu müze, kültür ve sanat hayatımıza katkıda bulunacak" dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kosklerde-holding-saltanati_56841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!