Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Kula Evleri Tehlikede

Manisa'nın Kula ilçesinde, 700 yıllık Kula evleri, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Kula Be

Hürriyet
Tarihi Kula Evleri Tehlikede

b>Manisa'nın Kula ilçesinde, 700 yıllık Kula evleri, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.
Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, ilçedeki 800 binanın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillendiğini belirtti. Aşkın, "Kula'daki bu zengin kültür varlıklarının ve ata yadigarlarının korunması için mutlaka devlet elinin uzanması gerekir"dedi.

Restorasyonun "son derece pahalı" olduğuna dikkati çeken Selim Aşkın, vatandaşların kendi güçleriyle bunu yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tarihi evlerin çevresindeki binaların da SİT kapsamında olması nedeniyle bakım ve onarımının yapılamadığını anlatan Aşkın, şöyle konuştu: "Tarihi binalarımız birer birer yıkılıp, yok oluyor. Biz belediyeolarak vatandaşa gereken yardımı gösteriyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile de bu konuları defalarca görüştük,sempozyum düzenledik. Eğer vatandaş binasını restore edecek olursa, kendisine proje yapımında fakülte yardımcı olacak."

SİT SORUNU

SİT alanı içinde binaları bulunan Kulalılar 800 binanın tescilli olmasını gereksiz bulduklarını belirterek, binalardan 40-50 kadarının restore edilip, kalanın SİT kapsamından çıkarılmasını böylece turizme açılmasının sağlanabileceğini belirttiler.

Kulalılar, tarihi evlerin çevresinde bile çivi çakılamadığını en küçük tadilat için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerektiğini belirterek, korumanın adeta "işkenceye dönüştürüldüğünü" ileri sürdüler.http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kula-evleri-tehlikede_2935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!