Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Lise Tehlike Altında

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, tarihi eser niteliğindeki Konya Lisesi ve çevresindeki 9 bin metrekare alanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce AKP’li büyükşehir belediyesine devredilerek, ticaret merkezine dönüştürüleceği iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Gazetesi
3 Tarihi Lise Tehlike Altında

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, tarihi eser niteliğindeki Konya Lisesi ve çevresindeki 9 bin metrekare alanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce AKP’li büyükşehir belediyesine devredilerek, ticaret merkezine dönüştürüleceği iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Tarihi lisenin yanında bulunan, Çocuk Esirgeme Yurdu’nun İl Sosyal Hizmet Müdürlüğü’nce AKP’li Meram Belediyesi’ne devredilmesinin ardından kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkıldığını anımsatan Kart, 1889’da yapılan Konya Lisesi’nin de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından AKP’li belediyelere devredilerek iş merkezine çevrileceği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Kart, Konya Lisesi’nin Atatürk Anıtı’yla bütünleşen yapısıyla, kentin Cumhuriyet tarihinin sembol binalarından biri olduğunu dile getirerek “Hükümet ve yerel yönetimler, Atatürk Stadyumu, Konya Lisesi ve Sosyal Hizmetler ile Zafer Meydanı’ndaki Kız Ortaokulu’nun bulunduğu bu alanları ‘oldu-bitti’ yaklaşımıyla, yandaş ve siyasi ilişkiler içinde ‘ticari ranta’ dönüştürmeyi amaçladığı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Halkı neden bilgilendirmiyorsunuz?’

Kart, “Konya-Meram Lisesi’nin bulunduğu bu alana yönelik proje ve uygulamalar konusunda, halkı ve kamuoyunu neden bilgilendirmiyorsunuz? Konuyla ilgili son durum ve gelişmeler nedir? Birkaç yıldan bu yana atıl durumda bulunan Kız Ortaokulu’nun akıbeti nedir? Bu tarihi bina neden eğitime kapatılmıştır?” diye sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-lise-tehlike-altinda_63846.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • ben konya lısesı mezunuyum, bu okulun yıkılmasını da hıc ıstemıyorum. bu tarıhı yapıya sahıp cıkmamız gerekiyor, bu okulda onemlı kısıler okudu, burdan onlara bu tarıhı okula sahıp cıkmalarını rıca edıyorum YANITLA
  • Meram Belediyesi Konya'da ilk öğretimin yapıldığı Cumhuriyet dönemi binasını yıktı.. Tarihi Konya Lisesi binası bahçesindeki yeni okul binalarını yıkıp, birilerine rant temin edip, tarihi binayı kuşa çevirmek istiyor. Biz Konya Lisesi mezunları olarak gerekli mücadeleyi yapıp şimdilik önlemiş bulunduğumuzu sanıyoruz. Ama tarihe saygısı olmayan bu korkunç zihniyet hala her şeyi yapabilir. Konya Lisesi'nden mezun çok değerli kişiler dün büyük hizmetler yapmışlar. Bugün de önemli görevler başındadır. Tarihi binayı rant uğruna kuşa çevirmeye kalkan kişilerin inşallah hevesleri kursağında kalır. Buradan Konya Lisesi mezunu kişilere sesleniyorum. Tarihi Konya Lisesi ve bahçesine sahip çıkalım. Saygılarımla YANITLA
  • Bütün tarihi eserler ve kurumlar korunmalı ve ilk kuruluş amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Burası da lise olarak yapıldığına göre aynen lise olarak devam etmeli. Saygılarımla YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!