Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihî Mahalle ‘Misi’de En Güzel Ev Ödüllendirilecek

Bursa'ya bağlı Nilüfer Belediyesi, eski adı “Misi” olan Gümüştepe Mahallesi'nde en iyi korunan tarihi yapıyı seçerek sahibini de ödüllendirecek.

Zaman Gazetesiursa'ya bağlı Nilüfer Belediyesi, eski adı “Misi” olan Gümüştepe Mahallesi'nde en iyi korunan tarihi yapıyı seçerek sahibini de ödüllendirecek. 17. ve 18. yüzyıldan kalma 27 tescilli yapının bulunduğu bölgede, tarihî dokunun korunması ve yaşatılmasını özendirici faaliyetler yürüten Nilüfer Belediyesi, bu kapsamda yeni bir uygulama başlattı.

Buna göre; Nilüfer Belediyesi, Mimarlar Odası, Çekül Vakfı ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan temsilcilerin katılımıyla oluşturulan bir heyet, hafta sonu tarihî Misi evlerini tek tek dolaşıp inceledi.

Değerlendirme sonucunda en iyi korunan Misi evi belirlenecek ve 17 Eylül'deki Misi Festivali'nde, bu evin sahiplerine ödül verilecek. Yaptıkları incelemede; tarihî yapıları dış cephe kaplamasından, özgün kullanımına, bahçe düzenlemesinden, mimarisine kadar geniş bir bakış açısıyla ve titizlikle değerlendiren heyetin kararı, bu yıl ilk kez yapılacak Misi Festivali'nde açıklanacak.

“Misi Koruma Yaşatma Projesi” kapsamında ilk etapta bölgedeki 3 tarihî yapının kamulaştırılması, röleve ve restorasyon projelerinin hazırlanıp uygulaması yönünde çalışmalar yürüten Nilüfer Belediyesi, bu binalara sanatevi, müze ev, halk eğitim merkezi gibi fonksiyonlar kazandırarak bir yandan tescilli yapıları yaşatırken, bir yandan da bölgeye sosyo-ekonomik hareketlilik kazandırmayı hedefliyor. Gümüştepe'yi güzelleştirecek ve değer kazandıracak olan çalışmalar tamamlandığında bölge, Misi evlerinin özgün mimari yapısını gelecek kuşaklara aktaran bir nitelik kazanacak. Çalışmalar ile bölgeye hem kültürel, hem de turistik ve ekonomik hareketlilik kazandırılmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-mahalle-miside-en-guzel-ev-odullendirilecek_47637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!