Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Sapkor Köprüsü Onarılıyor

Bitlis'te yıkılmaya yüz tutan ve 16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi Sapkor (Molladeğirmen) Köprüsü, Kültür Müdürlüğü tarafından onarıma al

Akşamb>Bitlis'te yıkılmaya yüz tutan ve 16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi Sapkor (Molladeğirmen) Köprüsü, Kültür Müdürlüğü tarafından onarıma alındı.

Bitlis Deresi üzerinde bulunan ve yer yer yıkılan Sapkor Köprüsü onarım çalışmalarının, Atatürk'ün Bitlis'e geliş tarihi olan 13 Kasım gününe yetiştirilmeye çalışılıyor. Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, Valilik Özel İdare Müdürlüğü bütçesinden karşılanan 50 milyar liralık kaynakla köprü onarımını ihaleye açtıklarını ve çalışmalara başlandığını belirtti.

Köprünün orijinal yapısına göre onarıldığını ve Bitlis taşının kullanılmasına özen gösterdiklerini belirten Hüsnü Işıkgör, şunları söyledi: 'Tarihi yapıların onarımında orijinaline uygun olması bizim için çok önemlidir. Köprüde o zaman kullanılan Bitlis taşını onarımda da kullandık. Yıllardır yıkılmış bir vaziyette olan köprüyü onarmak son derece mutluluk verici. Atatürk'ün Bitlis'e gelişi olan 13 Kasım tarihine köprüyü yetiştirmeye çalışıyoruz' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sapkor-koprusu-onariliyor_2272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!