Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Sarnıç Çöplüğe Döndü

Fatih'te bulunan 1500 yıllık Kirmasti Sarnıcı, çöp ve pazar tezgahları içinde kaderine terk edilmişti. Çöplüğe dönmesi sosyal medyada tepki çeken sarnıçta temizlik çalışmaları başladı.

yapi.com.tr
Tarihi Sarnıç Çöplüğe Döndü

Sözcü’de yer alan habere göre; Bizans dönemine ait sarnıca 1985 yılında imar izni verildi, 6 katlı bina yapılmak istendi. Sarnıcın üzerine beton direkler atıldı. O dönem mahalleli bunu engelledi. Sarnıç bugün pazarcıların tezgahlarını koyduğu, çöp yığınlarıyla dolu bir halde. Sarnıcın sosyal medyada gündeme gelmesiyle birlikte, Fatih Belediyesi tarafından temizlik çalışmaları başlatıldı.

Tarih araştırmacısı Mehmet Dilbaz, Kirmasti Sarnıcı’nın tarihini anlattı. Mehmet Dilbaz, “Kirmasti Sarnıcı, Doğu Roma ve Bizans döneminde inşa edilmiş 217 sarnıçtan biri. Günümüzde Fatih Camii olarak bilinen yapının yerinde Roma İmparatorluğu döneminde Havariyyun yani Havariler Kilisesi vardı. Bu sarnıç da onu besleyen su depolarından bir tanesi. Bunlar toplamda 4 taneydi. 3 tanesi günümüzde Fatih Camii’nin avlusunun altında kaldı.” dedi.

Dilbaz, sarnıcın ismini mahalleden aldığını belirterek, “Burası Osmanlı döneminde Kirmasti Mahallesi olarak biliniyor. Yaklaşık 1500-1600 yıllık belki de 2 bin yıla kadar dayanan bir sarnıç yapısı burası. 16 sütunlu, günümüzde temizlenip, düzenlenmiş, sergi salonu olarak kullanılan Şerefiye Sarnıcı ile neredeyse aynı yapı. Maalesef burayı Fatih Çarşamba pazarına gelen pazarcılar tezgahlarının deposu olarak kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Mehmet Dilbaz, “Burası 40’lı, 50’li yıllarda bir marangoz deposu olarak bir dönem kullanılıyor. Ondan sonra atıl durumda kalıyor. 1985 yılında bir şekilde buraya 6 katlı bina yapılması için ruhsat alınmış. İnşaat başladıktan bir süre sonra duruyor. 1996 yılında yeniden buraya inşaat devam etme kararı çıkınca, o dönemde burada yaşayanlar tepki verdiler. İnşaat durdu. Ama bu süreçte üzerine beton direkler dikilmiş. Tarihi sarnıcın 12 tane sütununu müteahhit kendi yapacağı binayı güçlü tutmak adına betonla kaplamış. Üzerinde de yıllar içinde ağaçlar büyümüş. Yapı şu anda maalesef çökme tehlikesinde” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sarnic-copluge-dondu_174531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!