Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beyazıt'ta 1600 Yıllık Sarnıca Metal Ayak Desteği

Beyazıt’ta bulunan ve üzerine bina inşa edilmiş olan sarnıcın kemerler, çökmemesi için, metal desteklerle tutturulmuş durumda. Hemen yanında Beyazıt Meydanı düzenleme çalışmaları yapılan sarnıç için henüz bir restorasyon planlaması yok.

yapi.com.tr
Beyazıt'ta 1600 Yıllık Sarnıca Metal Ayak Desteği

Beyazıt Meydanı'nın Vezneciler girişinde bulunan 1600 yıllık sarnıcın üzerine inşa edilen bina iş yeri olarak kullanılıyor. Sarnıcın kemerleri ise çökmemesi için, metal desteklerle tutturulmuş durumda. Sarnıcın hemen yanında Beyazıt Meydanı düzenleme ve Beyazıt Cami ile külliyesi restorasyon çalışmaları yapılıyor ancak sarnıç için henüz bir restorasyon çalışması gözükmüyor.

DHA’da yer alan habere göre; sarnıç ile ilgili bilgi veren Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz, “Burası yaklaşık olarak 400'lü yıllara tarihlenen, İstanbul'da yüzlerce diye tabir edebileceğimiz açık ya da kapalı sarnıçlardan bir tanesi. Hangi imparator döneminde yapıldığı belli değil ama dönemin su sıkıntısından dolayı inşa edilmiş sarnıçlardan biri. Sarnıç şu anda tabiri caiz ise kaderine terk edilmiş durumda.” dedi.

Dilbaz, “Sarnıcın üzerindeki yapı, mimarisine göre 60'lı ya da 70'li yıllara tarihlenmeli. O yıllardan beri şehir küçük ya da büyük depremler gördü. Hiçbir depremde bina çökmemiş ve altındaki sarnıca da bir zarar gelmemiş. Bizans'ın ya da tam tabiri ile Doğu Roma'nın zamanında ne kadar güçlü sarnıçlar inşa ettiğini de bu yapıda görmek mümkün. Ama artık hem 1600 yıllık oluşu, hem de üzerinde taşıdığı binanın ağırlığından dolayı daha fazla dayanma şansı yok. O yüzden hızlıca, bir şekilde güçlendirilme çalışmalarına tabi tutulmalı.” şeklinde konuştu.

Restorasyon yaşa göre yapılmalı
Mehmet Dilbaz, sarnıcın Beyazıt Meydanı'nda yer alan restorasyon çalışmaları içinde yer alıp almadığı konusuyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Herhalde büyüklerimiz bunu bir sıralamaya sokmuş olmalılar. Çünkü bu, diğer yaptıkları güçlendirme çalışmalarından çok daha önemli. Çünkü güçlendirme çalışması ve restorasyonlarının yapılacak binaları tespit edildikten sonra inşa edildiği tarihe göre bir sıralamayla gidilmesi gerekiyor. Burada 4. yüzyılda inşa edilmiş bir sarnıç varken, 11, 12 veya 16. yüzyılda inşa edilmiş bir yapının öncelenmesi çok doğru değil açıkçası."

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyazitta-1600-yillik-sarnica-metal-ayak-destegi-_176637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!