Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi "Sık Dişini Helası" Müze Olacak

Tokat’ta, Osmanlı döneminden kalma tarihi ‘Sık Dişini Helası’nın restorasyon çalışmaları tamamlandığında su ve temizlik müzesi olacağı bildirildi.

yapi.com.tr
Tarihi "Sık Dişini Helası" Müze Olacak

Tokat'ta, Sulu Sokak Çarşısı'nda 15. yüzyılda yapılan, son yıllarda ise depo olarak kullanılan tarihi ‘Sık Dişini Helası’nda Tokat Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları başlatıldı. Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan alınan izinle proje çalışmalarının ardından başlatılan çalışmaları Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yerinde inceleyerek müteahhit firma yetkilisinden bilgi aldı.

İHA’da yer alan habere göre; ‘900 adımda 900 yıl' diye ifade edilen bölgede tarihi canlandırmak için gayretle çalıştıklarını belirten Başkan Eroğlu, tarihi mekanın su ve temizlik müzesi olarak turizme kazandırılacağını kaydetti.

Selçuklu Veziri Ali Tusi tarafından imar edilen yerin mülkiyetinin Tokat Belediyesine ait olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Buranın etrafında gecekondu tarzında yoğun bir yapılaşma vardı. İlk etapta bu binaları kamulaştırmak suretiyle eserimizin etrafını açtık. Bu eserin ayağa kaldırılması için proje çalışması yapıldı. Projenin, Anıtlar Kurulundan geçmesinin ardından restorasyon çalışmaları başladı. Bu yıl sonuna kadar bu eserin bitip şehrimizin 13. müzesi olarak Tokat'ımıza kazandırmış olacağız.” dedi.

Osmanlı mimari örneği
Türkiye Kültür Portalı'nda yer alan bilgilere göre; "Sık dişini helası" adıyla bilinen yapı Osmanlı hamamının mimari birimlerinden biri olduğu izlenimini veriyor. Hamamın pandantif geçişli kubbeyle örtülü kare mekanlarından birisi, içte ahşap paravanlarla tuvalet haline dönüştürülmüş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sik-disini-helasi-muze-olacak_181422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!