Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.


Galata Kulesi Müze Olacak

Galata Kulesi'nde projeyi tamamladıklarını belirten Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Haziran sonuna kadar restorasyon ihalesinin yapılacağını söyledi.

yapi.com.tr
Galata Kulesi Müze Olacak

Restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan “Beyoğlu Kültür Yolu Projesi" kapsamında hizmete sunulacak 'Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı.

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Galata Kulesi'nin içeriğini değiştiriyoruz. Artık sadece Galata Kulesi olmayacak, Galata Kulesi'nin içinde kafeterya restoran, çalışma ofisleri bulunuyor. Galata Kulesi'nin özüyle bağdaşmayan tüm bu alanları dışarıya çıkarıyoruz. Ve kuleden gözlemlediğiniz bütün o cazibe noktalarının içeride tüm detaylarını göreceğiniz bir müze haline getireceğiz." dedi.

DHA’da yer alan habere göre; Bakan Ersoy, “Beyoğlu Kültür Yolu Projesi" kapsamında hizmete sunulacak ve restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan 'Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nin açılışını yaptı. 35 gün gibi kısa bir sürede restorasyonu tamamlan merkezde, 110 kişilik bir tiyatro salonu, 97 kişilik bir cep sineması, 140 metrekarelik çok amaçlı bir salon ve iki küçük sergi salonu bulunuyor.

 


Beyoğlu Kültür Yolu Projesi
Konuşmasının başında 'Beyoğlu Kültür Yolu Projesi'nden bahseden Ersoy, şöyle konuştu: “Galataport'un nisan ayında açılması gerekiyordu ama maalesef gemilerin salgın sürecinde olumsuz etkilenmesi nedeniyle açılış ertelendi. Ama Galataport ve AKM projeleri ile birlikte biz bu projeyi daha da etkin bir hale getirelim, hem Beyoğlu, hem İstanbul, hem kültür, hem turizme güzel bir çalışma yapalım dedik ve Beyoğlu Kültür Yolu Projesini tasarladık. Bu projeyi yılbaşından önce tasarladık ve çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Proje Galataport ile başlıyor. Galataport'un cruise dışında bir özelliği de etkinlik alanları olması. Sadece yabancı gemilere hitap etmiyor, İstanbullunun yeni çekim merkezi olacak birçok etkinlik alanını da içinde bulunduruyor. Hem yerli hem yabancı turist profilini çeken bu cazibe noktasının, İstanbul'da bir zamanların en popüler merkezlerinden biri olan Beyoğlu'na aktarılması üzerine bir proje gerçekleştirdik."

Proje kapsamında Galatport'taki cazibe alanını, Galata Kulesi ile birleştireceklerini dile getiren Ersoy, “Galata Kulesi biliyorsunuz, Ceneviz yangın kulesi aslında ve İstanbul'un ilk özgün meydanlarından biri. Bunu hem bir cazibe noktası hem de Galata Kulesi'ne çıktığınız zaman İstanbul'un cazibe noktalarına, kültür ve arkeolojik değerlerine çok güzel bir şekilde hakim olduğunuz noktalardan biri. Galata Kulesi'nde bu hafta itibarıyla projeyi tamamladık, Haziran sonuna kadar restorasyon ihalesini tamamlayacağız. Çok hızlı bir şekilde, 15 Eylül tarihinde Galata Kulesini hizmete alacağız. Galata Kulesi'nin içeriğini değiştiriyoruz. Artık sadece Galata Kulesi olmayacak, Galata Kulesi'nin içinde kafeterya, restoran, çalışma ofisleri bulunuyor. Galata Kulesi'nin özüyle bağdaşmayan tüm bu alanları dışarıya çıkarıyoruz. Kuleden gözlemlediğiniz bütün o cazibe noktalarının içeride tüm detaylarını göreceğiniz bir müze haline getireceğiz. Meydanda gerekli kamulaştırmaları da yapıp, Ceneviz Meydanı'na eski özelliğine katacağız. Oradaki yokuşu da doğal bir amfi şeklinde düzenleyip, kültür aktiviteleri merkezi haline getireceğiz. Yani artık orası bir kültür meydanı haline gelecek." şeklinde konuştu.

Atlas Sineması Türkiye’nin ilk sinema müzesi olacak
Atlas Pasajı ve Sineması ile ilgili yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Ersoy, “Eylül sonuna kadar buradaki renovasyon çalışmamızı da bitiriyoruz. Türkiye'nin ilk sinema müzesini Eylül ayı itibariyle hizmete alıyoruz. Oranın çok güzel bir sinema salonu var, oranın da restorasyonunu tamamlıyoruz. Artık Yeşilçam ve Türk Sinemasının galalarını Beyoğlu'nda gerçekleştireceğiz. Atlas Pasajı'nın, Atlas Sinemasının önünden, Beyoğlu'na bir kırmızı halı atacağız. Hem sinema müzesi olacak, hem de içinde çok amaçlı kullanılacak bir salon yarattık. Emek Sinemasının da çok güzel bir salonu var, orayla da görüşüyoruz, inşallah orayı da aktif bir şekilde Devlet Tiyatroları ve Özel Tiyatroların kullanabileceği bir hale getireceğiz. İstiklal Marşı şairimizin son yıllarını geçirdiği Mısır Apartmanını da Mehmet Akif Ersoy Müze Evi haline getiriyoruz. İnşallah vefat ettiği gün olan 27 Aralık'ta açılışını gerçekleştireceğiz." dedi.

 


“AKM inşaatını yıl sonunda bitirmeyi hedefliyoruz”
Bakan Ersoy,  AKM inşaatına da hızlı bir şekilde inşaatına devam edildiğini belirterek, “Kaba inşaatı geçen hafta tamamlandı, şimdi hızla içinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Pandemi sebebiyle ve sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle bazı gecikmeler olsa da orada da hedefimiz inşaatı yılsonunda tamamlamak.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-kulesi-muze-olacak_180320.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!