Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Sütunun Sırrı

Mimar Sinan’ın, Şehzadebaşı’na diktiği, İstanbul’un ortasını gösteren yeşil somaki mermerden yapılan döner sütun, bugün sadece köşe taşı görevi yap

Türkiyeb>Mimar Sinan’ın, Şehzadebaşı’na diktiği, İstanbul’un ortasını gösteren yeşil somaki mermerden yapılan döner sütun, bugün sadece köşe taşı görevi yapıyor.

Sütun, Kanuni Sultan Süleyman tarafından genç yaşta vefat eden oğlu Şehzade Mehmet adına 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırılan Şehzade Camii’nin dış duvarının köşesinde bulunuyor. Yıllardır ilgisizliğe terk edilen ve kimsenin farkında bile olmadığı sütün artık ne dönüyor ne de İstanbul’un ortasını gösteriyor.

İstanbul’un “ortası” kenarda kaldı
Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Kültür A. Ş.’nin hazırladığı İstanbul rehberinde “İstanbul’un ortası” başlığı ile verilen bölümde sütun hakkında da şu bilgiler veriliyor: “Mimar Sinan, Şehzadebaşı Külliyesi’ni yaparken Eyüp’ten Sarayburnu’na İstanbul’un geometrik merkezini de hesaplaşmıştır. Çeşitli ölçümlerden sonra orta noktanın Şehzadebaşı Külliyesi’ndeki Şehzade Mehmet Türbesi’nin yanına rastladığını belirlemiş ve oraya bir taş dikmiştir. Bu nokta bugün Şehzadebaşı ile Dedeefendi Caddeleri’nin kesiştiği noktadaki Şehzadebaşı Camii’nin dış duvarının köşesine rastlar. Güney ve doğu duvarlarının birleştiği bu noktada altı ve üstü demir millere oturtulmuş, böylelikle dönen yeşil somaki bir mermer sütun bulunmaktadır. Sütun, yol seviyesinin yükseltilmesi ve asfaltın sütunu kapatması sebibiyle artık dönmemektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sutunun-sirri_4729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!