Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Tuz Han'ın Restorasyonu Tamamlandı

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi'nin Tarih ve Kültür Yolu Canlandırma Projesi kapsamında Hanlar Bölgesi'nde yürüttüğü önemli çalışmalardan birisi olan Tuz Han'ın restorasyonu tamamlandı.

Zaman Gazetesi
Tarihî Tuz Han'ın Restorasyonu Tamamlandı

b>Bursa merkez Osmangazi Belediyesi'nin Tarih ve Kültür Yolu Canlandırma Projesi kapsamında Hanlar Bölgesi'nde yürüttüğü önemli çalışmalardan birisi olan Tuz Han'ın restorasyonu tamamlandı. Yapıldığı 1454 yılından bugüne değin zaman zaman tamiratlar geçirmesine rağmen yılların yorgunluğunu taşıyamayacak hale gelen yapı, restorasyonun ardından bölgenin cazibe merkezine dönüştü. Tarihi yapıdaki restorasyonla birlikte, handa bulunan ve daha önce birçoğu depo olarak kullanılan dükkanların yerini; dokuyu bozmayan, yapıyla bütünleşik modern dükkanlar aldı. Hızlı ama bir o kadar da dikkatli sürdürülen restorasyon çalışmaları, normalinden 4 ay daha kısa bir sürede tamamlandı.

Tuz Han'ın restorasyonu kapsamında üst katta çatı örtüsü kaldırılarak kurşun kaplaması yenilendi. Revaklı kısımdaki demir doğramalar ve duvarlar kaldırılarak yapı özgün haline döndürüldü. Revaklı kısımdaki eksik olan tonoz da yapıldı. İki kattaki dükkanların kapı ve pencere doğramaları kaldırılarak tarihi yapının dokusuna uygun ahşap doğramalar takıldı. Tarihi yapının Uzunçarşı'ya cephe olan bölümündeki dükkanlar da yine tarihi dokuya uygun hale getirildi.

Tuz Han yeni yüzüyle çarşının en sıcak ve güzel hanı olmaya aday. Uzunçarşı'da Tuzpazarı Caddesi'nde yer alan Tuz Han, Timurtaş Paşa'nın oğlu Umur Bey tarafından camisine gelir temini amacı ile 1454 yılında yaptırıldı. Duvarları kesme taş ve tuğla ile örülen yapı, dikdörtgen avlu etrafında iki katlı olarak sıralanan; üzerleri beşik tonoz ile örtülü odalardan oluşuyor. Toplam alanı 1.100 metrekare olan han, yeni yüzüyle bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline gelecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyonun tamamlanması nedeniyle tarihi yapıda inceleme yaptı. Han esnafının da katıldığı inceleme gezisinde konuşan Altepe, yaklaşık 600 yıldır bu kente hizmet veren tarihi yapının kapsamlı bir şekilde elden geçirildiğini söyledi. Restorasyon öncesi yapılan kazı çalışmaları sonucunda, yüzyılların yorgunluğunu taşıyan tarihi yapının ayakta duramayacak hale geldiğinin tespit edildiğini kaydeden Altepe, "Yüzyıllardır içinde bulunan insanlara ve Bursalılara hizmet etmiş olan bu tarihi yapıya müdahale etmeseydik belki de çökebilirdi. Şimdi bütün taşıyıcı sistemleri güçlendirildi ve han yeniden doğdu." diye konuştu. Handa işyeri olan bazı esnafların, çalışmaların uzayabileceği endişesini dile getirdiğini de hatırlatan Altepe şöyle konuştu; "Daha önce restorasyon çalışmaları çok uzun sürüyordu. Örneğin Pirinç Han örneği var zihinlerde, restorasyonu yıllarca sürdü. Tuz Han'daki bazı esnaflarımız da bu endişelerini dile getirmişlerdi. Biz de onlara söz vermiştik, mağdur edilmeyecekleri konusunda. Restorasyonu normalinden 4 ay daha erken tamamlayarak bu sözümüzü tuttuk. Haziran 2006'da başlayan çalışmalar, 2007 Nisan sonu itibarıyla tamamlandı."

Alt katında 23, üst katında 22 olmak üzere toplam 45 dükkan ile wc'lerin yer aldığı tarihi yapıdaki çalışmalar Osmangazi Belediyesi'ne yaklaşık 1 trilyon 300 milyar liraya mal oldu. Başkan Altepe ile birlikte handa inceleme yapan Tuz Han Derneği Başkanı ve aynı zamanda han esnafı İsmet Zümrüt, muhteşem bir yapı kazandıklarını söyledi. Restorasyon öncesi 100-150 milyon lira arasında olan dükkan kiralarının şimdi 600-700 milyon TL civarına yükseldiğini kaydeden Zümrüt, "Esnaf arkadaşlarımız bugünlerde dükkanlarına yerleşmeye başladı. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Hem esnafımız, hem de Bursa eşsiz bir yapı kazandı." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-tuz-hanin-restorasyonu-tamamlandi_53834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!