Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Yıkıma Görkemli Kutlama

Doğu Almanya’yla Batı Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989’da yıkılmasının üstünden 20 yıl geçti. O günleri yaşayanlar reel sosyalizmin bitişinin de sembolü olan olayın yıldönümü için hazırlanan etkinliklere katılırken, yıkım anında çekilen fotoğraf ve videolarla da gerçek bir nostalji yaşıyor.

Radikal Gazetesi
Tarihi Yıkıma Görkemli Kutlama

Doğu Almanya’yla Batı Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989’da yıkılmasının üstünden 20 yıl geçti. O günleri yaşayanlar reel sosyalizmin bitişinin de sembolü olan olayın yıldönümü için hazırlanan etkinliklere katılırken, yıkım anında çekilen fotoğraf ve videolarla da gerçek bir nostalji yaşıyor. 1989’un kıyafet ve saç modasının damgasını vurduğu fotoğraflarda Doğu ve Batı Almanyalılar çok coşkulu görünüyor.

Berlin’in sembolü Brandenburg Kapısı önünde Özgürlük Bayramı adıyla düzenlenen kutlamaya ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile çok sayıda eski ve yeni devlet ve hükümet başkanı ile çeşitli ülkelerin yüksek düzeyde temsilcileri katılıyor. Kutlamalar kapsamında Potsdamer Meydanı’yla meclis binası arasında 1000 dev domino taşından yapılan 1.5 km. uzunluğundaki gençlerin boyadığı duvar da yıkılacak.

200’den fazla insan özgürlük arayışında öldü

‘Utanç Duvarı’ olarak da bilinen Berlin Duvarı, yaklaşık 45 km. uzunluğundaydı. Duvarı aşarak Doğu’dan Batı’ya kaçmak için yaklaşık 5 bin kişi teşebbüste bulundu. Bu girişimlerden çoğu başarısızlıkla sonuçlanırken, 200’den fazla insan özgürlük arayışında hayatını kaybetti. Leipzig kentinde ‘Pazartesi gösterileri’ adı altında her hafta toplanan binlerce kişi ‘Wir sind das Volk’ (Halk biziz) sloganıyla ülke siyasetinin değişmesini istemiş, eylemler farklı Doğu Almanya kentlerine yayılmıştı.

Sosyalist Birlik Partisi Genel Sekreteri Günter Schabowski, 9 Kasım 1989’da daha özgür bir seyahat düzenlemesi yapacaklarını duyurmuş, bunun da ‘derhal’ olacağını belirtmişti. Haberin yayılmasıyla insanlar sınır kapılarına koşmuş, Doğu ve Batı’da yaşayanlar 28 yılın ardından kucaklaşmıştı. Olaylar 3 Ekim 1990’da birleşmeyle sonuçlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yikima-gorkemli-kutlama_74135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!