Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Zeyrek Evlerinden İkisinin Tamiratı Tamamlandı

Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan ve UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde bulunan Zeyrek evlerini korumak için başlatılan ‘tarihe sağlam bir çat

Zamanb>Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan ve UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde bulunan Zeyrek evlerini korumak için başlatılan ‘tarihe sağlam bir çatı' kampanyası ile evlerin onarımına devam ediliyor.

Ulusal Ahşap Birliği'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO, İstanbul Valiliği, Büyükşehir ve Fatih belediyelerinin desteğiyle yürüttüğü ‘Zeyrek Evleri Projesi' çerçevesinde Fazilet Sokak'ta başlanan evin restoresi tamamlandı. Sponsorluğunu Siemens Ev Aletleri'nin üstlendiği tarihi evlerin onarımına 2 ay önce başlanmıştı.

İstanbul'daki tarihi ahşap evlerin sayısı günden güne azalıyor. Şehrin kimliğini ortaya koyan ahşap evleri restore etmek için bazı firmalar sponsor oluyor. Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Talip Temizer, 25 evin çatısını onarmak için sponsor bulduklarını, sponsor bulma ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Kültür Bakanlığı'nın tarihi değerlerin korunmasına katkı yapacak işadamları için teşvik ve vergi indirimi konusunda 2 yasa çıkardığını anlatan Başkan Yardımcısı Temizer, yılbaşına kadar yasaların uygulanmasıyla ilgili yönetmeliğin çıkmasını beklediklerini, yönetmeliğin çalışmaları kolaylaştıracağını söyledi.

Zeyrek'te 150 tescilli bina bulunuyor. Şimdiye kadar 20'ye yakın ahşap binanın restorasyonu için protokol imzalandı. Bu evlerde çoğunlukla kiracıların oturduğunu ifade eden Başkan Yardımıcısı Temizer, evlerin genelde birkaç ortağı olduğu için ev sahiplerine ulaşmakta sıkıntı çektiklerini vurguladı. Temizer, bazı ev sahiplerininse projeye sıcak bakmadığından yakındı.

Unkapanı'na ve Haliç'e tepeden bakan, İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Zeyrek evleri, Türk mimarisinin İstanbul'daki ilk örneklerini yansıtıyor. Evlerde, dönemin aydınları ve devlet görevlileri yaşamış. Tarihi evler, yangınlara ve depremlere rağmen 1900'lü yıllara kadar ayakta kalmayı başarmış; ancak 1909 yılındaki büyük yangından sonra onarılmış. Cumhuriyet'le birlikte gözden düşen semt, zamanla dar gelirlilerin oturduğu bir yere dönüşmüş. Osmanlı'nın sivil mimari özelliğini taşıyan bu evler, bakımsızlık ve ihmal neticesinde yok olmaya yüz tutmuş. Tarihi Zeyrek evleri, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı. Geçen yıl da bakımsızlık ve ihmal nedeniyle Kültür Mirası listesinden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-zeyrek-evlerinden-ikisinin-tamirati-tamamlandi_21988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!