Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Zeyrek Semtini Fakirlikten Birleşmiş Milletler Kurtaracak

Birleşmiş Milletler (BM), Millenium Projeleri arasında “The Global Studio” (GS) adı altında, İstanbul Zeyrek’te uluslararası bir mimarlık ve planlama çalışması yürüttü.

Zamanb>Birleşmiş Milletler (BM), Millenium Projeleri arasında “The Global Studio” (GS) adı altında, İstanbul Zeyrek’te uluslararası bir mimarlık ve planlama çalışması yürüttü.

BM desteği ile Sydney, Roma, Colombia, Mimar Sinan, Orta Doğu ve İstanbul Teknik üniversitelerinden 100’e yakın öğrenci ve öğretim üyesi, yoksul kesimlerin hayat standartlarını iyileştirmeyi hedefleyen atölye çalışmalarını tamamladı.

Global Studio (GS), farklı ülkelerden mimarlık ve şehir planlama alanlarında çalışan akademisyen ve öğrencileri bir araya getirerek, İstanbul Zeyrek’te yaşayan yoksul kesimlerin yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik mimari ve sosyal politikalar üretti. Planlama ve tasarım çalışmalarını Zeyrek halkı ve Fatih Belediyesi ile birlikte sürdüren ve bölgenin tarihî mirasını korumak, bu alanda yaşayanların yaşam kalitelerini yükseltmek isteyen GS, ortak ihtiyaçlara yönelik öneriler geliştirdi. Bölge için sokak-konut, kurumsal-sosyal ilişkiler, yeşil alanların artırılması, sosyoekonomik açıdan halkın seviyesinin iyileştirilmesi, Zeyrek’in denizle entegre edilmesi gibi projeleri üreten Global Studio, projelerini Molla Zeyrek Camii önünde halka tanıttı. Zeyrek’e olan kentsel bağların geliştirilmesi, global köy bahçelerinin kurulması, çocuklara yönelik oyun alanlarının oluşturulması, gezici atölyeler ile çıraklık eğitiminin verilmesi, yeni iş olanaklarının oluşturulması gibi bölge halkını refaha kavuşturacak projeler açıklandı.

Fatih Belediye Başkanı Fatih Demir’in de katıldığı etkinlikte, Zeyrek’te yaşayan fakir çocuklar hayallerini anlattı. Oyun alanı, salıncak ve güzel bir çevre düşleyen çocuklar, dile getirdikleri isteklerini karşılayan projelerin hazır halini de gördü. Belediye Başkanı Demir, tarihî yarımadanın yüzde 70’inin Fatih’te bulunduğunu ifade ederek tarihî ve kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyledi. Bölge ile ilgili projeleri önemsediklerini ve değerlendireceklerini vurgulayan Demir, tarihî eserleri korumanın insanlara karşı olan sorumluluklarından biri olduğunu belirtti.

Bu amaçla, 20 farklı ülkeden akademisyen ve öğrenci, 24 Haziran 2005’te İstanbul’a geldi ve stüdyo çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla binasında yaptı. 25 Haziran-1 Temmuz 2005 tarihleri arasında, özellikle Fatih Belediyesi ve Zeyrek halkı ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunan öğrenciler, akademisyenlerin yönlendirmeleri doğrultusunda projeler geliştirdi. Bu projeler, ilk önce UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) Konferansı’nda, daha sonra eylül ayında Birleşmiş Milletler’in Task Force toplantılarında sergilenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-zeyrek-semtini-fakirlikten-birlesmis-milletler-kurtaracak_29679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!