Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Zeytinlik Mahallesi’nin Turizme Kazandırılması İçin Çalışmalar Sürüyor

Giresun’un tüm tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan Zeytinlik Mahallesi’nin turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

Zamaniresun’un tüm tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan Zeytinlik Mahallesi’nin turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, Zeytinlik Mahallesi’nde tarihin tekrar yaşatılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca kentsel sit alanı ilan edilen Zeytinlik Mahallesi’nde, 3 yıl içinde 9 tarihi binanın restore edilerek koruma altına alındığını ifade eden Yüksel, “Buradaki çalışmalarımızı kapsamlı bir şekilde sürdürüyoruz. Geçmişte mahallede, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar bulunmasına rağmen son dönemlerde sokaklara döşenen parke taşları, bu tarihi güzelliğe gölge düşürmüştür. Bu nedenle parke taşlarını söküp, sokağı yeniden eski görüntüsüne kavuşturmaya çalışacağız.” dedi. Bugüne kadar ayakta kalmayı başaran tarihi Giresun evlerinin çoğunun Zeytinlik Mahallesi’nde olduğunu kaydeden Yüksel, “Araçların giremediği Arnavut kaldırımlı dar sokakların bulunduğu bu mahallede mimari özelliklerini muhafaza eden tescilli 50 ev bulunmakta. Evlerin her birinin bahçesinde mandalina, limon, portakal gibi meyve ağaçlarıyla çeşme, sarnıç ve fırın bulunmakta. Turizmin gelişmeye başlaması ve mahalleye turistlerin ilgi göstermesi üzerine tarihi evler, sahipleri tarafından restore edilmeye başlandı. Ancak aslına uygun taşlardan inşa edilmeyen bu evlerin büyük bölümünün acilen restore edilmesi gerekmekte. Görevimiz, Zeytinlik Mahallesi’nin tarihi dokusunu en iyi şekilde koruyarak turizmin hizmetine sunmaktır.” diye konuştu. Yüksel, Giresun Valiliği ve belediyenin ortak yürüttüğü çalışmalar için 250 bin YTL'ye ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-zeytinlik-mahallesinin-turizme-kazandirilmasi-icin-calismalar-suruyor_30127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!