Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Zil Kale'de Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan tarihi Zil Kale'deki restorasyon çalışması tamamlandı. Kaymakam Nebi Çanga: ''restorasyon çalışması ile tarihi kaleyi yıkılıp yok olmaktan kurtardık ve gelecek nesillere aktardık'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Tarihi Zil Kale'de Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı

Fotoğraf: Bulent ISMAILOGLU

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan tarihi Zil Kale'deki restorasyon çalışması tamamlandı. Kaymakam Nebi Çanga: ''restorasyon çalışması ile tarihi kaleyi yıkılıp yok olmaktan kurtardık ve gelecek nesillere aktardık'' dedi.

Kaymakam Nebi Çanga, yaptığı açıklamada, 13. yüzyılda bölgede yaşayan Komenler tarafından yapıldığı tahmin edilen, Cenevizliler başta olmak üzere Rumlar ve Osmanlı tarafından 1800'lü yılların sonuna kadar kullanılan Zil Kale'de 2 yıldır restorasyon çalışması yapıldığını söyledi.

Bulunduğu vadide dereden 750 metre yükseklikte olan Zil Kale'nin 7 kat ve 8 burçtan oluştuğunu anlatan Çanga, ''Kültür varlıklarını korumak için çaba gösteriyoruz. UNESCO, bu tür yapıları bütün insanların ortak mirası kabul ediyor. Bu tür tarihi eserleri korumak ve onarmak bizim için önemli. Bu nedenle biz de 600 yıllık tarihi olan ve Rize'nin en önemli tarihi yapılarından birisi olan bu eserimize önem veriyoruz'' dedi.

Yapılan restorasyon çalışması ile kalenin aslına uygun olarak onarıldığını ifade eden Çanga, ''Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Zil Kale, Pazar Kalesi ve Kale-i Bala ile birlikte önemli haberleşme ve konaklama mekanlarından birisi idi. Son yıllarda Rize'de ziyaret edilen önemli turizm merkezlerinin başında gelen Zil Kale, Çamlıhemşin ilçesinde Ayder'den sonra en çok ziyaret edilen ikinci yer konumunda bulunuyor. Restorasyon çalışmaları kapsamında kalenin önce iç kısmında çalışma yapıldı. Bu çalışmanın bitmesinden sonra dış kısmında yapılan çalışmanın ardından korkuluklar takılarak restorasyon çalışmaları tamamlandı'' diye konuştu.

Çanga, Zil Kale'nin Rize'nin önemli tarihi mekanlarından birisi olduğunu vurgulayarak, ''Restorasyon çalışması ile tarihi kaleyi yıkılıp yok olmaktan kurtardık ve gelecek nesillere aktardık. Çalışmanın tamamlanması ile Zil Kale'nin ve Rize'nin daha fazla turist çekeceğine inanıyoruz'' ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-zil-kalede-restorasyon-calismalari-tamamlandi_82802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!