Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihin En Büyük Hayırseveri

Rhodiapolis Antik Kentinde MS. 138-161 yılları arasında yöneticilik yaptığı bilinen hayırsever Opramoas’ın, en büyük hayrı MS. 141 yılında meydana gelen depremde yıkılan 33 Likya kentinin yeniden inşa edilmesi oldu. Opramoas’ın ayrıca gelinlik kızlara çeyiz parası, küçük çocuklara eğitim yardımı, yoksullara yardım ve açların doyurulması gibi bir

Radikal Gazetesi
Tarihin En Büyük Hayırseveri

Opramoas'ın anıt mezarı üzerindeki yazıt bilinen en uzun yazıtlardan. Çünkü yaptığı yardımları içeriyor! FOTOĞRAF: MEHMET ÇAKMAK / aa

Yaklaşık 23 yıllık yöneticilik hayatı boyunca ciddi bir servete kavuştu. Ancak bu serveti dapramla yıkılan kentlerin yeniden imarı için harcadı. Servetini dökerken sadece yıkılan kentlerin yeniden inşasını değil, kentte yaşayan halkın ihtiyaçlarını da göz önüne aldı. 

O, MS. 2. yüzyılda, bugün Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırları içinde kalan Rhodiapolis Antik kentinde yaşayan Opramoas’tı. Opramoas,  çevre kentlere ve insanlara yaptığı yaklaşık 3 milyon dinar yardım nedeniyle dünyanın en hayırsever insanı olarak anıldı.

Rhodiapolis Antik Kentinde MS. 138-161 yılları arasında yöneticilik yaptığı bilinen hayırsever Opramoas’ın, en  büyük hayrı MS. 141 yılında meydana gelen depremde yıkılan 33 Likya kentinin yeniden inşa edilmesi oldu. Opramoas’ın ayrıca gelinlik kızlara çeyiz parası, küçük çocuklara eğitim yardımı, yoksullara yardım ve açların doyurulması gibi bir çok hayır işini de  üstlendi. Yaptığı yardımlar, kendisi adına inşa edilen anıt mezarının üzerinde de yer aldı.

Rhodiapolis Antik Kenti kazı çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut’un verdiği bilgiye göre Opramoas adına ölümünden sonra yaptırılan anıt mezarda, yardımlarının listesi ve Romalı yöneticilerle yaptığı mektuplaşmaları  içeren 12 yazıt, 19 mektup ve 33 doküman yer aldı. Bir tür otobiyografi olarak değerlendirilebilecek bu yazıtlar dünyada taş üzerine yazılan en uzun yazıtlardan biri olma özelliğini de taşıyor! Çünkü yazıtlarda Opramoas’ın yardımları ve yardımlardan dolayı kendisine yapılan teşekkürle minnet ifadeleri yer alıyor.

Kızgut anıtın üzerinde yer alanları açıkladı:

 “33 Likya kentine yapılan deprem yardımların tamamı, yapılan hesaplamalara göre 3 milyon dinar. Tabi söz konusu bu miktarı günümüz parasıyla karşılaştırmak ve kesin karşılığını söylemek çok zor. Biz bu paranın altın olduğunu düşünüyoruz. Şu anda sadece Opramoas’ın kendi anıt mezarını ayağa kaldırmak için yaptığımız proje yaklaşık 1 milyon TL. Bunun antik dönemdeki karşılığını söylemek oldukça zor. Opramoas’ın kendi yaşadığı şehir olan Rhodiapolis’e yaptığı yardımları yazdırmamasının da mütevazılığının bir göstergesi.” (aa)

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-en-buyuk-hayirseveri_81965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!