Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihin En Şık ‘Gol’ü Atılacak

İtalyan tasarımcılar Denis Santachiara ve Laura Lazzaroni küratörlüğünde ‘İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası’ semineri ve ‘Gol! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi’ sergisi bugün başlıyor. 10 Kasım’a dek sürecek seminer ve sergiden oluşan projenin her aşamasında İtalyan tasarımıyla futbolun oyun kurma sistemleri arasında bir ilişki kurulmaya çalışılıyor.

Radikal Gazetesi
Tarihin En Şık ‘Gol’ü Atılacak

İtalyan tasarımcılar Denis Santachiara ve Laura Lazzaroni küratörlüğünde ‘İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası’ semineri ve ‘Gol! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi’ sergisi bugün başlıyor. 10 Kasım’a dek sürecek seminer ve sergiden oluşan projenin her aşamasında İtalyan tasarımıyla futbolun oyun kurma sistemleri arasında bir ilişki kurulmaya çalışılıyor. Bu yüzden iki ülke tasarımcılarını bir araya getirecek zemin futbola benzetilmiş.

Seminerin en can alıcı kısmı İtalyan ve Türk tasarımının önemli isimlerini iki rakip kalede konumlandıran büyük maç. Ama endişelenmeye gerek yok; “Bu bir dostluk maçı, önemli olan golü kimin attığı değil, kaç tane ve ne nitelikte goller olduğu” diyor Santachiara. ‘İtalya ve Türkiye takımları arasında verimli bir maç’ başlığını taşıyan bölümde İtalyan tasarımcılar Denis Santachiara ve Giulio Iacchetti’yle Türk tasarımcılar Faruk Malhan ve Renan Gökyay karşı karşıya gelecek. Hakem ekonomist yazar Kenan Mortan.

Tasarım tarihinin öyküsünü okutmayı amaçlayan sergide İkonlar, Doğa, Sürprizler, Dönüşüm, Kaleydoskop, Parıltı, Ölçüsüzlük adlı bölümler var. Her bölümde benimsenen ve izlenen tasarım yaklaşımlarıyla özellikleri ve en son İtalyan tasarımlarının yorumlanması hakkında temel bilgilere ulaşılabilecek.

Rekabet yerine motivasyon

Santachiara, projenin futbol metaforuyla ilişkisini takım çalışması, şampiyonluklar ve zaferler üzerinden açıklıyor. Çünkü İtalyan futbol ve tasarımının oyun kurma stratejisi, ürün/gol sayısının ve kalitenin yüksekliği üzerine yapılanıyor. “İkinci Dünya Savaşı sürecinden sonra İtalyan tasarım ekibi üretim ve oyun taktiklerinde mükemmelliği yakaladı, oyuna yeni teknolojiler, bilgi birikimi ve profesyonellik getirdi. Genç yeteneklerin desteklenmesini ihmal etmeden, birikimli tasarımcılardan da yararlanarak, o zamandan beri yeni pazara karşı cesur bir duruş sergilemeye çalıştı” diyen Santachiara, tasarım-futbol ilişkisi üzerine konuşurken mobilya sektöründeki küçük ve orta ölçekli şirketlerin unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Ona göre bu şirketler mükemmel bir ruh ve araştırma yeteneğiyle donanırken, uluslararası arenada yarışabilmek için kendini sürekli yenilemiş, yeni üretim süreçleri geliştirmiş, teknolojiyi takip ederek güncelliğini koruyabilmiş şirketler. Bu dinamik süreç için “Çok şık goller atıldı! Bu kendiliğinden gelişebilecek bir durum değil” derken takım ve şampiyonluk arasında sıcak ilişki kurulmasını sağlayan çalışkan koçlara da işaret ediyor.

İtalyan tasarım sistemi, Türkiye’de tasarım ve tasarımcıları da yakından izliyor. Türkiye’nin de son dönemdeki gelişimi açısından İtalya’dan çok farkı olmadığını belirten Santachiara, “Bu maçta rekabet yerine motivasyon doğacak” diyor.
Türkiyedeki tasarımcıların ve tasarım öğrencilerinin şekil ve renkleri özgürce kullanmaları Santachiara’yı şaşırtmış. Ona göre Türkiye’nin sanayi gelişimi ve modernleşme sürecinde olması tasarım sistemini olumlu yönde etkiliyor. Bu doğrultuda Santachiara, Türkiye tasarımını “Uluslararası arenaya çıkmak için hiç zaman kaybetmeyecek enerjik bir takım” diye nitelendiriyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-en-sik-golu-atilacak_64430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!