Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Alanına Kamu Katliamı

Tarım Bakanlığı, kamu spotlarında “Tarım alanına bina yaptırmayız” diyor ama Van’da TOKİ’nin yaptığı konutlar için binlerce ağaç kesiliyor.

yapi.com.tr
Tarım Alanına Kamu Katliamı

Türkiye üç haftadır Gezi Parkı’na odaklanmışken, Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çatakdibi (Zortul) köyünde yapılması planlanan deprem konutları için 200 bin civarında ağacın kesilecek olması tartışma yarattı. Çatakdibi’ndeki inşaatlar için kesilen ağaçlar doğa katliamının yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir süredir televizyonlarda yayınladığı kamu spotu ile de büyük çelişki yaratıyor. Tarım Bakanlığı söz konusu spotlarda, tarım arazilerine inşaat yapılmasına müsaade edilmeyeceğini net bir şekilde dile getiriyor. Ancak uygulamada farklı bir durum ortaya çıkıyor. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, TOKİ’nin Erciş’te tarım arazilerini yok ettiğini belirtirken, duruma tepki gösteren köylülerin, ağaçların kesileceği bölgede nöbet tutmaya başladığı ifade ediliyor. Taraf Gazetesi'nin haberine göre, Bakanlık kaynakları suskun kalmayı tercih ediyor.

BDP’li Özdal Üçer, müşterek tapudan doğan sıkıntının çözülebilmesi için Erciş’te vatandaşlara hazine arazisi tahsis edilmeye çalışıldığını kaydetti. Üçer buna karşın inşaat yapılacak arazinin tarım arazisi olarak kullanıldığını, dolayısıyla şu an TOKİ’nin konut yapacağı yerin tarım arazisi olduğunu ve 200 bin civarında ağacın kesileceğini söyledi. Üçer, “Burada ne o evler yapılmasın diyebilmek mümkün, ne o evler yapılsın diye tarım arazisi yok edilsin demek mümkün” dedi.

Domates biber patlıcanlı reklam

Gezi Parkı eylemleri devam ederken, Erciş’te binlerce ağacın kesileceği ve tarım alanına inşaat yapılacağı gündeme geldi. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir süredir televizyonlarda gösterilen 45 saniyelik kamu spotu tam aksini söylüyor. Kamu spotu, domates biber patlıcan şarkısıyla başlıyor. Şarkı devam ederken, ekrandaki sebzelerin görüldüğü tarlanın ortasından beton kolonları çıkıyor ve şunlar ifade ediliyor: “Domates, biber, patlıcan... Gelecek nesiller sadece resimlerini görebilir. Tarıma elverişli alanların tarım dışı kullanımı geleceğimize indirilmiş büyük bir darbedir. Bu gidişe siz de dur deyin.’’ Daha sonra tekrar şarkı söylenmeye başlıyor ve bu esnada, “Ülkemizde yeterince uygun alan var. Binalar, tarım alanlarına değil, imara uygun alanlara yapılmalı. Tarım alanlarına yapılacak tarım dışı faaliyetlere ruhsat verilmeyeceğini kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” deniliyor.

Üçer: Tarım arazisi yok ediliyor

BDP’Lİ Özdal Üçer, valiliğin kendilerine vermiş olduğu şifai bilgiye dayanarak, Erciş’te yaşanan sıkıntıyı şu sözlerle anlattı: “Zortul köyünde depremde yıkılmış 72 ev var. Hem hayvanların barınakları hem de insanların evleri yıkılmış. Beş vatandaş kendi olanaklarıyla ev yapmış. Ahırlarını yapmaları için 15’er bin lira kredi verilmiş. Evini yapmak isteyenlere de, ‘Evini yapana yardım’ mevzuatından kaynaklanan kredi vermeye çalışıyorlar. O krediyi de, evini yapacağı arsayı evle birlikte ipotek ettirerek veriyorlar. Evini yapana yardım etmek amacıyla verilen kredi, vatandaş ipotek veremediği için bir sıkıntı yaşanıyor. Buna alternatif olarak devlet, ‘hazine arazisini pay edelim’ diyor. Burada, vatandaşın tapu sıkıntısını çözmek, vatandaşa kendi arazisinde ev yapmak mümkün iken, hatta vatandaşa hibe olarak ‘Evini yap da, nasıl yaparsan yap’ diye yardım etmek var iken, vatandaşları hem borç altına almak hem evini ipotek ettirmek hem de tarım arazisini yok etmek gibi bir durum ortaya çıkıyor.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-alanina-kamu-katliami_109907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!