Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarlada Binlerce Yıllık Küp Bulundu

Kırıkkale’de bir çiftçi, bağ evine elektrik hattı döşemek için iş makinesiyle kazdırdığı tarlasından binlerce yıl öncesine ait ‘erzak küpü’ buldu.

yapi.com.tr
Tarlada Binlerce Yıllık Küp Bulundu

Kırıkkale'nin Delice ilçesindeki bağ evine elektrik hattı döşemek için iş makinesiyle kazı yaptıran Abdulkadir ve İsmail Dağ kardeşler, tesadüfen binlerce yıl öncesine ait ‘erzak küpü' buldu. Topraktan çıkarttıkları küpün etrafındaki şekillerin yanındaki "Y, T, U, E, R, O, H, G" yazılı harfler ise dikkat çekiyor. Dağ kardeşler, buldukları küpü ilgili kurumlara bildirdiklerini söyledi.

İHA’da yer alan habere göre; Abdulkadir Dağ, "Elektrik tesisatı için borunun toprak altında olması lazımmış onun için kazı yaparken tesadüfen büyük taşlar çıktı. Taşları alırken küpün ağzını gördük. O şekilde denk geldik küpe. Sanırım Hitiler veya Romalılar döneminden kaldı. Üzerinde bazı harfler var." dedi.

Elektrik kazı çalışması yaparken tesadüfen tarihi küpü bulduklarını ifade eden İsmail Dağ ise, “Kazı sırasında bir kaç taş gördük. Bir kapağa denk geldiğimizi hissettik. Küp olduğunu anladık. Sonra Jandarmaya olsun, belediye başkanımıza olsun, gerekli mercilere bildirdik. " şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarlada-binlerce-yillik-kup-bulundu_181527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!