Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tartışılan İsimler İSKİ'den Yine İhale Kazandı

Yaşadığı maddi sıkıntı nedeniyle suya zam kararı alan İSKİ'de, tekrar hızlanan ihalelerde kazanan firmalar yeni tartışmalara zemin hazırlayacak gibi. Son 2 hafta içinde sonuçlanan ihalelerin bir bölümünü kazanan firmaların, İSKİ'yle ilişkisi kamuoyu önünde daha önce de tartışılmıştı. Ancak söz konusu firmalar son ihalelerde tekrar sahneye çıktı.

Referans Gazetesi
Tartışılan İsimler İSKİ'den Yine İhale Kazandı

Yaşadığı maddi sıkıntı nedeniyle suya zam kararı alan İSKİ'de, tekrar hızlanan ihalelerde kazanan firmalar yeni tartışmalara zemin hazırlayacak gibi. Son 2 hafta içinde sonuçlanan ihalelerin bir bölümünü kazanan firmaların, İSKİ'yle ilişkisi kamuoyu önünde daha önce de tartışılmıştı. Ancak söz konusu firmalar son ihalelerde tekrar sahneye çıktı. Toplam büyüklüğü 10 milyon TL'yi aşan iki ihaleyi alan Gurbetoğlu İnşaat, İSKİ'den aldığı ihaleleri daha düşük fiyata taşerona yaptırmasıyla biliniyor. İSKİ'den 8.9 milyon TL'lik ihale alan Çek-Dil İnşaat ise daha önce 57 firmanın kuruşu kuruşuna aynı teklifi verdiği İSKİ ihalesi skandalının kahramanları arasında bulunuyor. 13.7 milyon TL'lik ihale alan BESA İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aral ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AKP'ye olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. 2002 yılına kadar İGDAŞ'ın Genel Müdürü olarak görev yapan Aral, 2004 ve 2007 seçimlerinde de AKP'den aday oldu.
 
Taşeroncu firma iki ihale aldı

Kamu İhale Kurumu'nun kayıtları incelendiğinde, son 2 haftalık süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSKİ'nin 10 ihaleyi sonuçlandırdığı görülüyor. İhalelerin sonuç bilgileriyse enteresan sonuçlar veriyor. Buna göre ihaleyi alan bazı firmalar, daha önce de aldıkları kimi ihaleler veya İSKİ'yle olan ilişkileri nedeniyle tartışılmıştı. Son 15 günlük dönemde sonuçlanan ihalelerin 2'sini Gurbetoğlu İnş. San. ve Tic. Ltd. Şirketi aldı. Gurbetoğlu İnşaat, biri 4 milyon 881 bin 485 TL'lik, diğeri de 5 milyon 885 bin 687 TL'lik iki ihale aldı. Söz konusu firmanın daha önce aldığı ihalelerde, taşeronla çalışması gündeme gelmişti. Taşeronla çalışan firmalar, elini hiçbir işe sürmeden fiyat farkını aldığı için eleştiriliyor.
 
Aynı firma tekrar sahnede

Kamu İhale Bülteni'nde 30 Temmuz'da yayımlanan İSKİ'nin Fatih Şube Müdürlüğü'nde yaptığı ihaleyiyse eski adıyla Çek-Dil İnşaat, yeni adıyla ise Tekno Kanal İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı. Söz konusu firmaysa, diğer firmaların kuruşu kuruşuna aynı teklifi vermesi nedeniyle iptal edilen İSKİ ihalelerinde gündeme gelmişti. Söz konusu şirketler arasında adı geçen firmanın yetkilisinin, "İyi mühendis bu fiyatı bulur" dediği haberlerde yer almıştı.

İSKİ'nin sonuçlanan ihaleleri arasında Gaziosmanpaşa sınırları içindeki bozuk, çökük, hasarlı içme suyu hattının yenilenmesi işi de yer alıyor. Kamu İhale Kurumu kayıtlarına göre, söz konusu iş, 13 milyon 789 bin 51 TL'lik bedelle Besa İnşaat Taahhüt Sanayi AŞ'ye ihale edildi. Besa İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yakından tanıdığı bir isim. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin genel müdürlüğünü yapan Prof. Dr. Necdet Aral, söz konusu şirketin de yöneticisi konumunda bulunuyor. Aral, 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden İstanbul Beşiktaş ilçesi belediye başkan adayı, 2004 seçimlerinde Ak Parti İstanbul Üsküdar ilçesi belediye başkan aday adayı ve 2007 seçimlerinde Ak Parti Konya 23. dönem milletvekilliği aday adayı olmuş bir isim olarak dikkat çekiyor.
 
Herkese eşit olmak zorundayız

Haberle ilgili İSKİ'ye yöneltilen yazılı sorulara yanıt gelmezken; yetkililer, kanunlar sınırlamadığı takdirde firmaların ihalelere girmesini engelleme hakları olmadığını belirtti. Kurumun tüm şirketlere eşit davranması gerektiğini, bu nedenle de ihaleye katılan firmaları belli özelliklerine göre sorgulayamayacaklarını belirten İSKİ yetkilileri; ancak yasaklı olan firmaları ihalelere almama hakları olduğunu, bunun dışında tüm şirketlerin ihalelere katılma hakkının bulunduğunu, gerekli görülmesi durumunda itiraz yollarının açık olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tartisilan-isimler-iskiden-yine-ihale-kazandi_71406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!