Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tartışmalı Lüks Konut Sitesine Yeni Plan Hazırlandı

Boğaziçi’nin Üsküdar sırtlarında sit alanına tartışmalı şekilde inşa edilen ve mahkemeler tarafından defalarca iptal edildiği için plansız ve ruhsatsız kalan proje için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yeni plan hazırladı.

yapi.com.tr
Tartışmalı Lüks Konut Sitesine Yeni Plan Hazırlandı

Üsküdar Burhaniye’de boğaz sırtlarında sit koruma altında bulunan 56 bin 628 metrekarelik arazinin imarı, 2008 yılında İBB Meclisi kararı ile değiştirildi. Boğaziçi siluet alanlarında yüksekliğin 6.50 metre olarak belirlenmesine karşın proje için yükseklik 9.50 metreye çıkarıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Emlak Konut’a ait arsa üzerine GAP tarafından, 2010-2014 yılları arasında Şehrizar Konakları yapıldı. Arazinin imar planları, Boğaziçi siluetini deldiği için şehircilik ilkelerine, kamu yararına aykırı bulunarak defalarca mahkemeler tarafından iptal edildi.

Mahkemelerin iptal kararlarına rağmen lüks site inşa edildi. Şu an geçerli bir üst ölçekli planı bulunmayan lüks sitenin arazisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği yeni bir plan hazırlayarak itirazlar için 3 Ocak 2024 günü askıya çıkardı. Yeni planın açıklama raporunda davalar sonucu 2008 ve 2010 tarihli imar planları, 39 adet yapı ruhsatı ve 2012 tarihli imar planının yüksek yargı tarafından iptal edildiği hatırlatıldı. Son olarak iptal edilen planda “konut, yönetici merkez alanı ve dini tesis alanı” fonksiyonları ile “1. ve 3. derece doğal sit alanı” sınırlarında kalan arazide geçerli bir üst ölçekli plan bulunmadığından yeni plan hazırlandığı kaydedildi.

Plan açıklama raporunda önceki planların başlıca iptal gerekçesi olan siluet alanında yer alan bölümün gerçekleşen imar uygulamaları ile kamuya terk edilen park alanında kaldığı belirtildi. Aynı zamanda imar uygulaması sonucu planlarla belirlenen park alanlarının kamunun eline geçtiği ve böylece büyük bir kamu yararı oluşturulduğu kaydedildi. Kat yüksekliği ile taban alanının ise Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan azami ölçüler dikkate alınarak belirlendiği ve yasal sınırlar içinde kaldığı aktarıldı. Arazi yapılaşmış olduğu için fonksiyonlarda ve yapılaşma koşullarında bir değişiklik yapılmadı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tartismali-luks-konut-sitesine-yeni-plan-hazirlandi-_201092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!