Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Planları İptal Edilen Kanal Güzergahındaki Arazi için Yeni Plan Yapıldı

Kanal İstanbul güzergahında bulunan Küçükçekmece Gölü kıyısındaki 1.7 milyon metrekarelik arazisinin imar planları mahkeme tarafından iptal edildi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, arazi için jet hızıyla yeni plan hazırladı.

yapi.com.tr
İmar Planları İptal Edilen Kanal Güzergahındaki Arazi için Yeni Plan Yapıldı

Kanal İstanbul'un Marmara Denizi'nden giriş noktası olan Küçükçekme Gölü’nün kıyısında Avcılar Firuzköy'de bulunan 1.7 milyon metrekarelik dev arazinin imar planlarında dikkat çeken bir gelişme yaşandı.  2009 yılında “İstanbul'un Anayasası” kabul edilen Çevre Düzeni Planı'nda “üniversite, kentsel ve bölgesel yeşil ve spor, fuar ve festival” alanı fonksiyonu parsellerin durumu, 2019 yılında yapılan değişiklik ile sadece “kentsel gelişme alanı ve üniversite alanı” olarak tanımlanmıştı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; söz konusu araziler için İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında bir protokol de yapılmıştı. Protokole göre TOKİ;  üniversitenin Cerrahpaşa, Çapa ve Avcılar'daki kampüslerini yenileyecekti. TOKİ de bunun karşılığında üniversitenin Avcılar ve Halkalı'daki boş arazileri üzerinde proje geliştirecekti.

Kanal manzaralı arazi üzerinde konut ve ticaret alanları yapmak üzere 2018 ve 2019 yıllarında imar planı değişiklikleri hazırlandı. Emlak Konut, 3 Eylül 2020 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu’na bildirimde bulunarak söz konusu parselleri TOKİ'den satın almak için 28 Ağustos 2020 tarihinde protokol imzaladıklarını açıkladı. Araziye KDV hariç 1.4 milyar TL değer biçildi. Ancak İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin 12 Şubat 2021 tarihli kararı ile imar planları iptal edildi.

Bakanlık yeni plan yaptı
İmar planlarının iptal edilmesinin ardından plansız kalan parseller için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeniden imar planı hazırladı ve 2 Ağustos'ta askıya çıkardı. Rezerv yapı alanı içinde kalan parseller Çevre Düzeni Planı'nda tekrar kentsel gelişme ve üniversite alanı olarak tanımlandı. Küçükçekmece Gölü ve arkeolojik sit alanlarının yakınında bulunan parseller için hazırlanan alt ölçekli planlarda da 629 bin 187 metrekare inşaat yapılması ve 12 bin yeni nüfusun buraya yerleşmesi öngörüldü.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-planlari-iptal-edilen-kanal-guzergahindaki-arazi-icin-yeni-plan-yapildi_186385.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!