Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tartışmalı Sanayi Sitesine Belediyeden Vize

Referans'ın "Büyük sanayi kavgası" başlığıyla duyurduğu, kenti ikiye bölen sanayi sitesi projesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçti. Daha önce Belediye Meclisi'nden geri dönen ve bu kez 450 hektara düşürülerek yeniden gündeme alınan projeye ilişkin çevre düzeni plan değişikliği, uzun süren tartışmaların ardından, CHP ve MHP'li

Referans Gazetesi
2 Tartışmalı Sanayi Sitesine Belediyeden Vize

Tarım arazisi olması ve su kaynaklarını tehdit ettiği gerekçesiyle inşasına karşı çıkılan Bursa Büyük Sanayi Sitesi'ne Büyükşehir Belediyesi'nden onay çıktı. Karar, kentte eleştirilere yol açtı.

Referans'ın "Büyük sanayi kavgası" başlığıyla duyurduğu, kenti ikiye bölen sanayi sitesi projesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçti. Daha önce Belediye Meclisi'nden geri dönen ve bu kez 450 hektara düşürülerek yeniden gündeme alınan projeye ilişkin çevre düzeni plan değişikliği, uzun süren tartışmaların ardından, CHP ve MHP'li üyelerin ret oyuna karşın, AK Parti grubunun oylarıyla kabul edildi.

Mecliste söz alan CHP Grup Sözcüsü Bülent Aslanhan, Gözede köylülerinin de sanayi sitesini istemediğini, bölgedeki tarım arazisine ve su kaynaklarına zarar veren bir projede ısrar edilmesindeki amacı ve niyeti anlayamadıklarını söyledi. Aslanhan şunları söyledi:

"Bursa'da yeterince sanayi sitesi var, daha fazlasını kaldıracak durumda değil. Sanayi sitesi, Uludağ eteklerine kurulduğu takdirde, o bölge kaçak ve çarpık yapılaşmaya da açılmaya müsait bir alan olacak. Sanayi sitesindeki esnaf, barınma ihtiyacını mutlaka karşılamak zorunda kalacak. Tüm bunlar düşünüldüğünde, Uludağ eteklerinin bu iş için ne kadar yanlış bir yer olduğu açıkça ortadadır."

CHP Meclis Üyesi Osman Ayradilli de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin sanayi sitesinin yapımını istemesini siyasi bir rant olarak nitelendirdi. Ayradilli, "Genel seçimlere az bir zaman kaldı. Esnafa sanayi sitesi yapılarak, genel seçimlerde rant elde etmek mi isteniyor" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise amaçlarının kent merkezindeki küçük esnafı bir araya toplamak olduğunu vurgulayarak, plan üzerinde yeterince tartışıldığını savundu. Altepe, esnaf ve Bursalılar adına en iyi çalışmayı yapmayı amaçladıklarını bildirdi.

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta, 623 hektar alan üzerinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilecek ve 5 bin işyerini kapsayacak proje, 1 milyar liraya mal olacak.
    
Meslek odaları yargıya gidiyor

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, kararda ısrar edilmesi halinde yargıya başvuracaklarını açıkladı. Kestel yakınlarında inşa edilmesi planlanan ve 6 milyon metrekarelik tarım arazisi üzerine yapılacak olan sanayi sitesinin Bursa'ya büyük zarar vereceğini savunan Şimşek, "Yapılacak sanayi sitesiyle ilgili hiç kimseyle diyalog kuramıyoruz. Bursa'ya vereceği zararları hesaplamadan bir kişinin isteğine göre veya siyasi bir karar sonucu ortaya çıkan böyle bir projeye izin verilmemelidir. Bursa yeni bir sanayi sitesini kaldıracak durumda değil. Eğer bölgeye sanayi sitesi yapılmasında ısrar edilirse, meslek odaları olarak, kent ve toplum yararına haklarımızı mahkemede arayacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tartismali-sanayi-sitesine-belediyeden-vize_72487.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • KESTEL SANAYİİ SİTESİ PROJESİ KESİNLİKLE DARALTILMAMALI ORAYA 5000 BİN ESNAF VE 2 BİN DE BTSOYA AİT İŞYERİ YAPILMALI AYRICA O BÖLGEDE FAALİYET GÖSTERMESİ PLANLANAN BAZI İŞ KOLLARI YANİ BİRBİRİYLE İŞ HACMİ VE ALIŞVERİŞİ OLMAYAN BAZI SEKTÖRLER BADIRGA VE BAŞKÖYE SEVK EDİLEREK BAŞKÖYDE BİRBİRİYLE İLİŞKİLİ SEKTÖRLERE YAKLAŞIK 5 BİNKİŞİLİK VE M2 Sİ YÜKSEK İŞYERİNİN TOKİ TARAFINDAN YAPILMASI GEREKİR....VE KESTELDE PLANLANAN SAYI AZALTILIRSA KESTELE DE BTSONUN GENİŞ YERLERİ İÇİN VE ESNAFA VERİLECEK M2DE YÜKSELTME OLUR. AKSİ TAKDİRDE ORANIN İŞ HACMİ ÇOK DARALTILMIŞ OLUR. 2 proje de çok süratli hayata geçirilsin lütfennn.. MADEM KESTELİ 11 BİNDEN 6 BİNE İNDİRDİNİZ O ZAMAN KESTELDE AYRILDIĞI TAKDİRDE BİRBİRİNE ETKİSİ OLMAYACAK SEKTÖRLERDEN BAZILARINI BAŞKÖYE ACİLEN KAYDIRIN VE KESTELDE VERİLECEK YERLERİN M2 SİNİ ARTTIRIN KESTELDEKİ ALANI DA GENİŞLETEBİLİYORSANIZ GENİŞLETİN 11 BİN ESNAF BU PROJEYE DAHİL OLMAK İSTİYOR..BTSO DA İSTİYOR.. YANITLA
  • ARTIK ELEKTRİKLİ ARABA ÇIKTI BENZİNE 2 SENE SONRA KOMPLE PAYDOS,,PETROL ZENGİNİ ÜLKELERİN DE İŞİ ZOR...ARTIK TOKİ UCUZA EV VE İŞYERİ YAPIYOR KİRALAR DÜŞÜYOR.. ŞİMDİ TOKİNİN YAPACAĞI İŞYERLERİNİ İNŞAAT MÜHENDİSİ OLAN MAHALLE MÜTEAHHİTLERİ YAPIP PARA KAZANAMAYACAK...AYRICA ESNAFIN SANAYİCİNİN BOŞALTTIĞI YERDE İNŞALLAH TOKİ KAZIKLI RAYLI SAĞLAM TEMEL ATARAK 30 KATLI MODERN BİNALAR YAPAR DA YOLDAN TARIM ARAZİSİNDEN TASARRUF EDERİZ.. ARTI PARANTEZ YETER ARTIK MİLENYUMA GİRİYORUZ...BTSOYA YAPIlMASI GEREKEN 2000 EK İŞYERİ ENGELLENİRSE ORAYA GİDEN ESNAFI MAĞDUR EDENLERİ BU 2000 EK İŞYERİNİN ENGELLENMESİNE PROJENİN DARALTILMASINA VESİLE OLANLARA HAKKIMIZIn KESİNLİKLE ZERRESİNİ HELAL ETMİYORUZ...ORADA 200 M2LİK KARDEŞİMİN HİSSESİ VAR O DA HARBİ ESNAF HEM DE O ENGELLEME YAPANLARDAN FAZLA TER AKITIYOR YILLARDAN BERİ...VE ASLAN GİBİ DE SANATKAR VE DÜRÜST. ARTI ŞU ANDA KİRACIYIZ DAHA UFAK BİR YERDE..TOKİ PROJELERİ ÜLKE EKONOMİSİNE ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR...BÜTÜN TOPLUMUN VE ÜLKENİN BÜYÜK ÇIKARI VAR HEM DE HER YÖNÜYLE..... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!