Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tasarım Kentleri Sergisi Açıldı

İstanbul Modern, Tasarım Kentleri sergisiyle, dünya tasarım anlayışını değiştiren en önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getirdi. 19.yüzyıl ortalarından günümüze kadar tasarım tarihini yansıtan serginin küratörlüğünü Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic üstleniyor.

yapi.com.tr
Tasarım Kentleri Sergisi Açıldı

İstanbul Modern, Tasarım Kentleri sergisiyle, dünya tasarım anlayışını değiştiren en önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getirdi. 19.yüzyıl ortalarından günümüze kadar tasarım tarihini yansıtan serginin küratörlüğünü Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic üstleniyor.

Mimariden endüstriyel ürünlere, mobilyadan grafik tasarımına,  modadan otomotive uzanan çok geniş bir yapıt seçkisini içeren sergide, 64 tasarımcının 109 yapıtı, 7 markanın 12 ürünü yer alıyor. Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen sergi
5 Eylül 2008-14 Ocak 2009 tarihleri arasında da Londra Tasarım Müzesinde yer alacak.

 Tasarım Kentleri" sergisi çağdaş tasarımın serüvenini, uluslararası anlamda yedi önemli kente (Londra, Viyana, Dessau, Paris, Los Angeles, Milano, Tokyo) ve bu kentlerin tasarımın gelişimindeki belirleyici konumlarına odaklanarak anlatıyor. 1851 yılındaki "Büyük Sergi" zamanının Londrası'nda başlayan sergi, modernist dilin yeni yeni biçimlenmeye başladığı 1. Dünya Savaşı'nın hemen öncesindeki Adolf Loos'lu Viyana'ya; dünyanın en ünlü tasarım okulu olan Bauhaus'un yer aldığı Almanya'daki küçük Dessau kentine; 1930'larda görsel kültürün başkenti olan Picasso ve Le Corbusier'li Paris'e; Amerikan tasarım yüzyılını tanımlayan, Charles Eames'in son derece incelikli atölyesini ve evini inşa ettiği savaş sonrası yıllarının Los Angeles'ına; 1960'larda çağdaş tasarımın başını çeken Milano'ya ve 1980'lerde Avrupalı endüstri tasarımının ahlaki katılığının ötesine geçerek daha oyunbaz bir anlayışla varlığını hissettiren Tokyo'ya ulaşıyor. Sergi, sonunda yine başa dönerek çemberi tamamlıyor ve bir kez daha bugün dünyanın önde gelen tasarım merkezi olan ve daha bir çok öncü tasarımcının yaşadığı Londra ile sona eriyor.Sergi, Londra Tasarım Müzesi'nin yanı sıra Vitra Tasarım Müzesi, Londra Victoria&Albert Müzesi, Thonet Müzesi, Centre Pompidou, Viyana MAK, Avusturya Uygulamalı Sanatlar/Çağdaş Sanat Müzesi, Le Corbusier Vakfı, Münih Die Neue Sammlung Devlet Uygulamalı Sanatlar ve Tasarım Müzesi koleksiyonlarından seçilen yapıtları içeriyor.  

Tasarım Kentleri sergisinde ilk dekoratif tasarım ansiklopedisi olan Owen Jones'un Süslemenin Dilbilgisinden Willam Morris'in duvar halısına, Shiro Kuramatanın Kyoto masasından Achille Castiglioninin Brionvega pikapına,  Marcel Breuer'in Wassily koltuğundan Corradino dAscanionun Vespa 125ine, Le Corbusier'nin döner koltuğundan Ettore Scottsass'ın Valentine daktilosuna, Joe Colombo'nun Boby Trolley'inden Ford Thunderbird'e, Josef Hoffmann'ın çatal bıçak takımından Otto Wagner'in yazı masasına, Charles ve Ray Eames'in koltuk ve şezlonglarından Sony Trinitron TV'ye, David Chipperfield'ın çay-kahve takımından Jasper Morrison'ın Samsung cep telefonuna, Ron Arad'ın masa lambasından Zaha Hadid'in Mesa'sına uzanan son derece geniş bir yapıt seçkisine yer veriliyor.

Sergi, 10 Ağustos 2008'e kadar İstanbul Modern'de izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarim-kentleri-sergisi-acildi_61246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!