Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Tasarım ve Projelerin 3 Boyutlu Dünyaya Taşınmasının Zamanı Geldi"

İnşaat sektörünün verimsizliğini ortadan kaldırmak amacıyla BIM’in geliştirildiğini söyleyen infoTRON Yönetim Kurulu Başkanı Tarcan Kiper, tasarım ve projelerin 3 boyutlu dünyaya taşınmasının zamanının geldiğini ifade etti.

yapi.com.tr
"Tasarım ve Projelerin 3 Boyutlu Dünyaya Taşınmasının Zamanı Geldi"

Projeye dair tüm hataların daha tasarım aşamasında öngörüldüğünü ve beklenmedik maliyetlerin BIM ile ortadan kaldırıldığını aktaran Tarcan Kiper, “BIM sayesinde projenin sanal ortamda simülasyonu yapılarak, inşaat evreleri anlık olarak gösteriliyor. Dünyadaki BIM uygulama örnekleri ile projelerde yüzde 40’a varan oranlarda verimlilik ve değer kazanılıyor” diye konuştu.

Kiper, inşaatın her adımının bilgisayar ortamına taşındığını ve yönetildiğini söyleyerek, “Binaya çakılan bir çividen bile haberdar oluyorsunuz. Üstelik bunu projenin tüm paydaşları görüyor. Proje tamamlandıktan sonra da binanın yönetilmesi ve kullanılması için gerekli bilgilerin işletmecilere, mal sahiplerine, yaşayanlara güncel ve doğru bir şekilde iletilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Dünya standartlarına göre inşaatlardaki tasarım ve planlama hataları sebebiyle yüzde 7 ila 15 arası maddi kayıplar yaşandığını anlatan Tarcan Kiper, BIM ile hayata geçirilecek projelerle Türk inşaat sektörünün yaklaşık 5 milyar dolarlık zarardan kurtarılacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarim-ve-projelerin-3-boyutlu-dunyaya-tasinmasinin-zamani-geldi_102510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!