Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Tasarıma Verilen Destek Meyvelerini Veriyor"

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yüksek katma değerli ürün ürütmenin yolunun inovasyon ve tasarımdan geçtiğine işaret etti.

yapi.com.tr / AA
"Tasarıma Verilen Destek Meyvelerini Veriyor"

Türkiye'nin dünyanın en iyi tasarım yapan ikinci ülkesi seçilmesinin tesadüf olmadığını, hükumetin tasarıma verdiği desteklerin sonuçlarını vermeye başladığını ifade eden Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

''2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefimizi, bugünkünün 3 katı kadar mal satarak yakalayamayız. Yapmamız gereken şey ürünlerimizin katma değerini artırmak. Bizi ileri götürecek şey, ürünlerimizin fiziki değeri değil, içeriğindeki tasarım ve teknoloji olmalı. Geçen yılın ilk 6 ayında ihraç ettiğimiz ürünlerin kilogram fiyatı yaklaşık 1,56 dolardı. Bu yılın ilk yarısında bunu 1,68 dolara çıkardık. Bunu asla yeterli göremeyiz. Hedefimiz 3-4 dolar seviyesine çıkmak olmalı. İşte bu yüzden tüm sanayicilerimizin, üreticilerimizin, ihracatçılarımızın yapması gereken ürünlerin katma değerini artırmaktır. Ekonomi Bakanlığı olarak biz, diğer Bakanlıklar, TÜBİTAK ve ilgili kurumlar destekler veriyoruz. Yeni teşvik sistemimizde bunu dikkate alarak düzenlemeler yaptık. Gereken başka ne varsa yapmaya hazırız.''

Bakan Çağlayan, son zamanlarda gündeme gelen 'Orta Gelir Tuzağı' konusuna da değinerek, ''Birkaç yıl sonra yeniden ihracatımızın omurgasını Avrupa oluşturmaya başlayacak ve biz Türkiye olarak katma değeri daha yüksek ürünlerle AB pazarında, ABD pazarında olmalıyız. Orta Gelir Tuzağına düşmemek ancak bu yolla mümkün'' dedi.
     
Ar-Ge'nin, tasarımın, inovasyonun yüksek katma değerli ürün yaratmada önemli olduğunu işaret eden Bakan Çağlayan, Türkiye'nin hızla Ar-Ge merkezi olma yolunda ilerlediğini kaydetti.
     
Açıklamada, Bakan Çağlayan'ın Türkiye'yi listenin üst sıralarına taşıyan kuruluşlar sıralamasında 22 ödülle ilk sırada yer alan ekibin başkanlığını yapan ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Gürsu'yu telefonla arayarak başarılarından dolayı tebrik ettiği ve Gürsu'nun inovasyon ve tasarım şirketinin Ekonomi Bakanlığı'nın tasarım programı kapsamında desteklenmeye hak kazandığı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarima-verilen-destek-meyvelerini-veriyor_100228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!