Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşdelen’de Yapılaşmaya Açılan Planların Yürütmesi Durduruldu

Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası'nca açılan dava sonucu; Çekmeköy İlçesi, Taşdelen Mahallesi’nde %30’u sık orman dokusunda kalan ve üzerinde yapılaşma bulunmayan 187.750 metrekare yüz ölçümlü 461 Parseli yapılaşmaya açan planların yürütmesi durduruldu.

yapi.com.tr
Taşdelen’de Yapılaşmaya Açılan Planların Yürütmesi Durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanarak 28.12.2017 tarihinden itibaren bir ay süreyle askıya çıkarılan İstanbul İli, Çekmeköy İlçesi Taşdelen Mahallesi, 461Parsele İlişkin 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne TMMOB Şehir Plancıları Odası ve TMMOB Mimarlar Odası tarafından dava açıldı. Söz konusu planların 6. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesi durduruldu.

6. İdare Mahkemesi’nin 25.06.2019 tarihli kararında, Sultan Çiftliği Taşlıtepe Devlet Ormanı doğal ve coğrafi bünyesinde bulunan, %30’u sık orman dokusunda kalan ve üzerinde yapılaşma bulunmayan 187.750 metrekare yüz ölçümlü 461 Parseli %42’si Ticaret+Konut Alanı olacak şekilde yapılaşmaya açan planların hukuka aykırılığının açık olması ve uygulanmasına devam edilmesi halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabilecek nitelikte olması sebebiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası olarak güvenli ve sağlıklı yerleşim alanlarının oluşturulması için bilimsel, afete duyarlı ve planlama ilkelerini esas alan kentleşme politikalarının hayata geçirilmesi adına mesleki sorumluluklarımız gereği yasal mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasdelende-yapilasmaya-acilan-planlarin-yurutmesi-durduruldu_173741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!