Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşocakları Ormanı Kemiriyor

Maslak-Kemerburgaz arasındaki ormanın içinde büyük bir alanı kaplayan taşocakları beton ve asfalt hammaddesi üretiyor. Çevreciler bu taşocaklarına tepkili.

Milliyet Gazetesi/Şakir AYDIN / Murat ÖZTÜRK
Taşocakları Ormanı Kemiriyor

stanbul’da, Maslak-Kemerburgaz arasında yer alan ve yılda yaklaşık 10 milyon ton beton ve asfalt hammaddesi üreten taşocakları, yapı sektörü için büyük bir önem teşkil ediyor. Uzmanların karşı çıkmasına rağmen ormanların içinde faaliyetlerini sürdüren taşocaklarının çevreye verdiği zarar, Milliyet’in havadan çektiği fotoğraflarda da açıkça görülüyor. 2007’de dönemin Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe’nin kapatılmasını istediği bölgedeki taşocakları, ruhsat süreleri devam ettiği için faaliyetlerini sürdürüyor. Yetkililer, bir yıldır yeni ruhsat verilmediğini söylüyor. Çevreciler ise 2004’te çıkarılan Madden Kanunu’nu eleştiriyor.

‘Diğer canlıları da etkiliyor’
Türkiye Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı avukat Tunay Gürsel, “Ormanlar bu taşocakları nedeniyle büyük zarar görüyor” dedi. Orman Mühendisleri Odası Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray ise “Bu tür faaliyetler ormanın bütünlüğünü, eko sistemi ve su rejimini bozmaktadır” diye konuştu.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Eylem Tuncaelli de, “Taşocaklarından çıkan gürültü, toz ve toprak işletmenin hemen yanı başındaki ormanda yaşayan diğer canlıları da etkiliyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasocaklari-ormani-kemiriyor_60260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!