Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşyapı, Doğan'la Trump Ortaklığından Ayrıldı

İstanbul Şişli'de Doğan ailesi ve Taşyapı'nın ortak olduğu Yeşil İnşaat'ın isim hakkına sahip olduğu Trump Towers projesinde projenin yüzde 50 ortağı ve yüklenicisi olan Taşyapı İnşaat geçtiğimiz hafta hisselerini satarak ortaklıktan ayrıldı. Taşyapı'nın, projede sahip olduğu yüzde 50 hisseyi 125 milyon dolara Doğan ailesine satarak projedeki

Sabah Gazetesi
Taşyapı, Doğan'la Trump Ortaklığından Ayrıldı

İstanbul Şişli'de Doğan ailesi ve Taşyapı'nın ortak olduğu Yeşil İnşaat'ın isim hakkına sahip olduğu Trump Towers projesinde projenin yüzde 50 ortağı ve yüklenicisi olan Taşyapı İnşaat geçtiğimiz hafta hisselerini satarak ortaklıktan ayrıldı. Taşyapı'nın, projede sahip olduğu yüzde 50 hisseyi 125 milyon dolara Doğan ailesine satarak projedeki ortaklıktan ayrıldığı öğrenildi. Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Trump Towers projesindeki ortaklıktan ayrıldıklarını doğruladı. Turanlı, ayrılığın sebebi hakkında ise bilgi vermezken "Yüzde 50 hissemizin tamamını satarak ayrıldık" dedi.

125 milyon dolara sattı

"Aslında hisselerimizin değeri 300 milyon dolar ancak 125 milyon dolara sattık" diyen Turanlı, "İşimizi kaliteli dürüst yapıyoruz. Ama malesef ayrılma ihtiyacı doğdu ve ayrıldık" diye konuştu. Trump Towers projesi, İstanbul Şişli'de Doğan ailesinin sahibi olduğu arazide 23 bin metrekarelik alanda 39 katlı çift iki kuleden oluşuyordu. Taşyapı'nın yüklenici firma olduğu projede Doğan ve Taşyapı kâra yüzde 50 ortak olmuşlardı. Trump Towers projesi 2008 Nisan ayında Doğan ailesi, Taşyapı İnşaat, Yeşil Grubu ortaklığı ile ABD'li emlak zengini Donald Trump'ın New York'taki Trump Towers binasında attığı imza ile açıklanmıştı. İnşaatı halen devam eden projenin 2010'da tamamlanarak açılması planlanıyordu. 500 milyon dolara malolması beklenen prodden 750 bin ile 1 milyar dolar arasında gelir öngörülüyordu.

'Alana hayırlı olsun'

Projede arazinin sahibi olan Doğan ailesinin yanına başka bir ortak alarak devam edeceği tahmin ediliyor. Turanlı, "Biz elimizdeki hisseleri onlara sattık. Bundan sonra kiminle devam ederler bilemiyorum" diye konuştu. Turanlı, projenin sonuna gelinmişken neden ayrıldıkları sorusuna "Alana hayırlı olsun. Bizi işimize devam ediyoruz. Bu bir iştirakti, böyle olması gerekti, böyle yaptık." diye konuştu. Doğan Grubu ile Taşyapı İnşaat arasındaki ayrılık geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Ancak iki tarafın da ABD'li emlak zengini Donald Trump'ın sahibi olduğu Trump Towers'ın Türkiye'deki isim hakkının sahibi olan Yeşil İnşaat'a ayrılıkla ilgili bir açıklama yapmadığı öğrenildi.

Yeni ortaklık Trump Towers ismiyle devam edecek mi?

Bu arada projenin isim hakkına sahip olan Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Işık Gökkaya, ortaklar arasındaki ayrılığın kendilerine bildirilmediğini belirterek, "Engin (Yeşil) Bey şu anda Amerika'da, haftaya dönüyor, ortaklarla önümüzdeki hafta biraraya geldiğinde konuşabilir." diye konuştu. Gökkaya projenin Trump Tower olarak devam edip etmemesi ile ilgili kararı Doğan Grubu'nun yanına alacağı yeni ortaklığın karar verebileceğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasyapi-doganla-trump-ortakligindan-ayrildi_70282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!