Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tatvan Çevresindeki Tarihi Yapılar Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tatvan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Demirtaş, Tatvan’ın çevresinde bulunan tarihi yapıların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Zaman Gazetesiüzüncü Yıl Üniversitesi Tatvan Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Demirtaş, Tatvan’ın çevresinde bulunan tarihi yapıların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Demirtaş, yaptığı açıklamada, bölgedeki turizm hareketliliği açısından büyük önem taşıyan tarihi yapıların korunması gerektiğine işaret etti.

İlçeye bağlı köylerdeki birçok tarihi mezar ve kilisenin yıkılmak üzere olduğunu ifade eden Demirtaş, Göllü Ovası’nda bulunan ve bölgenin en büyük tarihi yapılarından olan St. George Manastırı’nın büyük oranda tahrip edildiğini söyledi. Köylerdeki birçok kilise ve tarihi yapının aynı kaderi paylaştığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

“Bölgede yer alan kiliseler, yerel yönetimlerce bir şekilde korunmalı. Dinimiz ve geleneklerimiz de her tür ibadethaneyi korumamızı ve temiz tutmamızı emrediyor. Oysa bu tür yapıları insanlarımız samanlık olarak kullanıyor. Bu, çok acı bir olay. Yetkililer, bu tür yerleri koruma altına almalı. Koruma altına alınan ve tek başına bölge turizmine büyük katkı sunan Akdamar Adası Kilisesi de buna örnektir.’’

Kapladığı alan bakımından Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından olan El-Aman Hanı’nın taşlarının çalınıp farklı yapılarda kullanıldığını ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“Anadolu’nun en büyük kervansarayı El-Aman başta olmak üzere, birçok tarihi yapı, tahribata karşı korunmasız durumda bekliyor. Restorasyonuna karar verilen bu hanın çevresinde herhangi bir koruma tedbirinin bulunmaması, tahrip olma sürecini hızlandırıyor. Bu muhteşem yapının bir an önce restore edilerek turizmin hizmetine sunulması gerekiyor.’’

Dalda ve Küçüksu köylerindeki tarihi Müslüman mezarlıklarının da tahrip edildiğini bildiren Demirtaş, definecilerin gerek buralara gerekse Tatvan şehir merkezindeki Urartu kral mezarlıklarına ciddi zarar verdiğini söyledi.

Demirtaş, tarihi yapıların ‘sit alanı’ kapsamına alınarak korunması, insanlığın ortak kültür miraslarına sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tatvan-cevresindeki-tarihi-yapilar-yok-olma-tehlikesiyle-karsi-karsiya_47331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!