Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TAV, Enfidha'nın Temelini Bugün Atıyor

TAV Havalimanları Holding, Tunus’un turizm merkezi niteliğine sahip Enfidha Uluslararası Havalimanı’nın temelini bugün atıyor. TAV tarafından dün yapılan açıklamada, Kuzey Afrika’nın turizm merkezi Tunus’taki Enfidha Havalimanı’nın temelinin Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin katılımı ile atılacağı kaydedildi.

Referans GazetesiAV Havalimanları Holding, Tunus’un turizm merkezi niteliğine sahip Enfidha Uluslararası Havalimanı’nın temelini bugün atıyor. TAV tarafından dün yapılan açıklamada, Kuzey Afrika’nın turizm merkezi Tunus’taki Enfidha Havalimanı’nın temelinin Tunus Devlet Başkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin katılımı ile atılacağı kaydedildi. TAV işletmesini üstleneceği ve ilk iki yılda birinci faz için yaklaşık olarak 400 milyon euro yatırım yapacağı iki havalimanından biri olan Enfidha Havalimanı’nın 2009 yılında işletmeye açılmasını hedefleniyor.

Tunus hükümeti ile 18 Mayıs’ta 2007’de imzalanan imtiyaz sözleşmesi ile 40 yıl süreyle işletecekleri Monastır ve Enfidha Uluslararası Havalimanı’nın yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirten İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, “TAV Havalimanı Holding olarak havalimanı işletme kalitemiz ve bilgi birikimimizle Tunus için büyük önem taşıyan Enfidha Uluslararası Havalimanı’nı Afrika’nın bölge merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede iki dost ülkenin tarihi bağlarını projelerimizle ticari alanda daha da kuvvetlendireceğiz” dedi.

22 milyon yolcu kapasiteli
Enfhida Uluslararası Havalimanı işletme süresince yürütülecek 4 aşamalı çalışmayla yılda 22 milyon yolcuya hizmet verecek kapasiteye ulaşacak. Toplam 4 bin 300 hektar alan üzerine inşaa edilecek ve ilk fazda terminal binası 90 bin metrekare olacak Enfidha Uluslararası Havalimanı’nda, açık otopark alanına sahip yeni bir terminal binası inşaatı, pist, apron ve taksi yolları ile birlikte hizmet binaları da yapılacak.

TAV Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis ile Batum Uluslararası Havalimanı’nı işletiyor.

TAV Havalimanları Holding’in Tunus Monastir Havalimanı’nın işletmesini 1 Ocak 2008, Tunus Enfidha Havalimanı’nın işletmesini ise 1. faz yatırımın bitmesi ile 2009 yılında üstlenecek. TAV Havalimanları Holding, Tunus ve Enfidha Havalimanları’nın işletme ihalesinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mubadala-Alman Hochtief-Kanadalı SNC Lavalin-Fransız Aeroport De Nice Konsorsiyumu’yla yarıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tav-enfidhanin-temelini-bugun-atiyor_55424.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!