Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tavuk Adası'nda Neler Oluyor?

Ayvalık'taki Tavuk Adası'nda son dönemde içeriği açıklanmayan bir çalışma yürütülüyor. Daha önce de ranta açılmak istenmesi nedeniyle davalara konu olan adada, inşaat, hafriyat ve dolgu yapılıyor.

yapi.com.tr
Tavuk Adası'nda Neler Oluyor?

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Doğal Koruma Alanı statüsündeki Ayvalık Tabiat Parkı içerisinde yer alan 17 dönümlük Tavuk Adası'nda son dönemde içeriği tam olarak bilinmeyen ve açıklanmayan projeler yürütülüyor. Üç dönümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, geri kalanı ise Dikran Masis isimli şahsa ait olan adada, inşaat ve dolgu çalışmaları yapıldığı görüldü. Ayrıca adaya kepçelerle yollar açılması da dikkat çekti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; ada üzerinde 1800'lü yıllardan kalan Vaftizci Yahya Manastırı da bulunurken, manastırın restore edilmesinin yanı sıra adaya günü birlik eğlence alanları ve beach club tarzı yapıların inşa edileceği iddia ediliyor.

Ada üzerindeki Vaftizci Yahya Manastırı (Ay Yoannu Tou Prodromou Manastırı) 1800'lü yıllarda inşa edildi. Mübadelede mülk olarak verilen bu manastır içinde tavuk yetiştirilmesinden dolayı Tavuk Adası Manastırı olarak anılmaya başladı. Söz konusu binalar 1948 yılında kimliği belirsiz kişi veya kişilerce dinamitlenerek yıkıldı. 1960’lı yıllarda ise Ayvalık Güzelleştirme Derneği'ne bağışlanan bu ada, daha sonra özel şahsa satıldı. Toplam 17 dönümlük Tavuk Adası'nın 14 dönümlük tapulu alanını satın alan Dikran Masis'e, daha sonra talep üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca harap kilisenin bulunduğu yaklaşık 3 dönüm arazi de restore edilmek üzere 49 yıllığına tahsis edildi.

Ranta açılmak istenince davalık oldu, 13 yıl sonra yine ranta konu oldu
Söz konusu ada "Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı" ile sermayenin talepleri doğrultusunda, Manastır'ın restorasyonu sırasında "fonksiyon yükleme" bahanesiyle müze dışında kullanıma açılmak istendi. Bu nedenle Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı'na karşı bölge halkı tarafından Danıştay nezdinde dava açıldı. Açılan davaya iş insanı Masis "Bu adada tavuk mu besleyeyim?" diyerek tepki gösterirken, o dönem Ayvalık Tabiat Platformu da adanın müze dışında kullanıma açılmasına karşı imza kampanyası gerçekleştirdi. 25 Aralık 2013'te ise Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı Danıştay tarafından iptal edildi.

2 Ağustos 2021 tarihinde ise Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde 1'inci Derece Doğal Sit Alanı olan Tavuk Adası, statüsü düşürülerek "Nitelikli Koruma Alanı" olarak tescil edildi. 5 Mart 2022'de yönetmelikte yapılan değişiklikle Nitelikli Koruma Alanları'nda kamping, bungalov ve benzeri yapılara izin çıkarken, Tavuk Adası'nda günübirlik tesis, kıyı dolgusu ve iskele yapılacağını gösteren proje görselleri ortaya çıktı.

Dilekçe verildi ancak resmi bir açıklama yapılmadı
Adadaki inşaat faaliyetlerinin de fotoğraflanmasının ardından yapılacağı iddia edilen günübirlik tesis, kıyı dolgusu ve iskele hakkında Ayvalık Tabiat Platformu harekete geçti. Faaliyetler ve proje ile ilgili ilk olarak Ayvalık Kaymakamlığı'na dilekçe verildi. Dilekçede, bölgede yapılacak herhangi bir çalışmanın Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı'na uygun olması gerektiği belirtilerek, doğal dokunun ve kıyı yapısının değiştirilemeyeceğine dikkat çekildi. Koruma alanında kepçelerle yollar açılması ve hafriyat faaliyetlerinin devam etmesi üzerine ise 25 Nisan günü Kaymakamlığa ikinci bir dilekçe verildi. Ancak resmi makamlardan konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Belediye Meclisi'nde gündeme geldi
14 Nisan'da gerçekleştirilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında da adadaki inşaat faaliyetleri gündeme geldi. Tavuk Adası’ndaki proje ve inşai faaliyetler hakkında Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin yetkili ve sorumlu kurumlarca bilgilendirilmesi ve kamuoyuna saydam bir açıklama ulaştırılması için CHP Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cengiz Dikici ve Bağımsız Meclis Üyesi Ahmet Erkal soru önergesi verdi.

Ayvalık Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi ise halen kamuoyu ile paylaşılmayan projeye ilişkin 6 Mayıs tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na adadaki inşaatın ivedilikle durdurulması talebiyle dilekçe verdi.