Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tayinat Höyüğü'nde Çalışma Tamamlandı

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kılınç, Antakya-Reyhanlı kara yolunun kuzeyindeki Tayinat Höyüğü'nde sezon kazı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Toplam 47 gün süren kazılar sonucunda, Demir Çağ ile Erken Tunç dönemine ait 85 yeni eser bulundu.

CNN Türk
Tayinat Höyüğü'nde Çalışma Tamamlandı

atay Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kılınç, Antakya-Reyhanlı kara yolunun kuzeyindeki Tayinat Höyüğü'nde sezon kazı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Toplam 47 gün süren kazılar sonucunda, Demir Çağ ile Erken Tunç dönemine ait 85 yeni eser bulundu.

Çalışmada Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nin Yakın ve Orta Doğu Uygarlıkları Bölümü öğretim üyesi ve Tell Tayinat Arkeolojik Projesi (TAP) Kazı Başkanı Doç. Dr. Timothy Harrison ile aralarında Kanada, İtalya, İngiltere, ABD ve Türkiye'den 18'i yabancı, toplam 30 uzman görev aldı.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kılınç, çalışmalarda çıkan 85 yeni eserin kendilerine teslim edildiğini açıkladı:

''Kazı çalışmaları, eski çağda, Ortadoğu'daki kentsel kurumların tarihi gelişimi ve kent toplumunun yükselişinin incelenmesi için önem arz ediyor. 1930 yılında Chicago Üniversitesi'nden gelen bir heyet tarafından yapılan ilk kazılarda, Neo-Hitit dönemine ait eserler bulunmuştu. Kazılara, Kanada Sosyal Bilimler ve Beşeri İlimler Araştırma Kurulu'nun sponsorluğunda 1995 yılında yeniden başlandı. Bugüne kadar Demir Çağ ve Erken Tunç dönemine ait 300'ü sergilenebilir, 30 bin kadar eser çıkarıldı. Höyüğü kazdıkça, farklı uygarlıklara ait eserler çıkıyor. Kazıların 15-20 yıl daha süreceğini tahmin ediyoruz. Çalışmalarla, ilk kentsel toplumların geliştirdikleri sosyal, ekonomik ve politik kurumların araştırılmasına katkı sağlanarak, karanlık çağın aydınlanması konusunda yol kat edilecek.''

Kılınç, Tayinat Höyüğü'nün aynı bölgede bulunan Aççana Höyüğü ile de benzerlik gösterdiğini ve bağının bulunduğunu belirtti. Kazı çalışmalarına önümüzdeki yaz sezonunda Harrison'un başkanlığında devam edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tayinat-hoyugunde-calisma-tamamlandi_47410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!