Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tayyip Bey, Önce İstanbul’a Baksın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir-Ankara Bölünmüş Karayolu’nun Kemalpaşa’daki açılış töreninde söylediği sözler tartışma yarattı. Erdoğan’ın İzmir merkezindeki ve çevresindeki çarpık yapılaşmayı kastederek, CHP’li belediyelere yüklenmesine hem başkanlar hem de sivil toplum örgütleri temsilcileri sert sözlerle yanıt verdi.

Milliyet EGE
Tayyip Bey, Önce İstanbul’a Baksın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir-Ankara Bölünmüş Karayolu’nun Kemalpaşa’daki açılış töreninde söylediği sözler tartışma yarattı. Erdoğan’ın İzmir merkezindeki ve çevresindeki çarpık yapılaşmayı kastederek, CHP’li belediyelere yüklenmesine hem başkanlar hem de sivil toplum örgütleri temsilcileri sert sözlerle yanıt verdi. Dere yataklarındaki yapılaşma nedeniyle İstanbul’da geçtiğimiz eylül ayında yaşanan sel felaketine dikkat çekildi. Başbakan’a, “İzmir’i eleştirmeden önce İstanbul’a bak” denildi. Başbakan’ın işaret ettiği gecekondularla kaçak binaların, siyasi iktidarların çıkardığı imar aflarının eseri olduğu da ifade edildi. İşte görüşler...

Ne demişti?

“Şu yollardaki, yol kenarlarındaki hali görünce belediye başkanlığı yapmış biri olarak üzülüyorum. Böyle bir belediyecilik anlayışı olmaz. Sizin imar planlarınız nerede? Yok mu? Bunları hayata ne zaman sokacaksınız? Biz değişim istiyoruz, her şeyiyle bütün imar planlarıyla projeleriyle... Kaçak inşaatların ve yapıların artık ortadan kalkması lazım.”


15 yıldır onlara yakın başkanlar işbaşındaydı

Kemalpaşa Belediye  Başkanı Rıdvan Karakayalı: Başbakan Kemalpaşa’yı ağzına almadı. Ama benim topraklarım ve sınırlarım içinde konuştuğu için  ben de nasibimi aldım. Altı aydır belediye başkanlığı yapıyorum. Burada 15 yıldır kendi çizgilerindeki belediye başkanları yöneticiydi. Neden onlar bu yapılaşmayı durdurmamış? Başbakan’ın sözlerini teessüfle karşılıyorum. Başbakan’ın belediye başkanlığı   yaptığı İstanbul daha mı iyi durumda?

2004’e kadar çıkarılan imar aflarının eseri

Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Topal: Kentlerin içinde bulunduğu sevimli olmayan görüntü sadece bugünün sorunu değil. Yıllardan bu yana biriken, planlı kentleşme anlayışıyla çözülebilecek bir sorun bu. İzmir’in diğer kentlerden, özellikle de Başbakan’ın belediye başkanlığı yaptığını söylediği İstanbul’dan çok kötü durumda olduğunu düşünemeyiz. 2004’e kadar birçok imar affı çıktı. Kentlerin içinde bulunduğu durumun temel nedeni imar aflarıdır.

İstanbul’daki binaların  yüzde 70’e yakını kaçak

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ömer Zafer Alku: Bunlar bir günde çözülebilecek işler değil. Kalıcı politikalarla çözülebilir. Kaldı ki İstanbul, İzmir’den çok daha mı iyi? Yapıların yaklaşık yüzde  70’i kaçak. Başbakan hangi düzenden ve şehir planından bahsediyor şaşırdım.  Kaçak yapıların ortaya koyduğu manzara kabul edilebilir değil. Ancak bunlar,  bugüne kadarki yanlış politikalar ve  imar afları nedeniyle bu boyuta geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tayyip-bey-once-istanbula-baksin_74403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!